پزشك خانواده آغازگراصلاحات پايدارنظام سلامت

۱۳۸۸/۱۰/۱۲ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 18609
پزشك خانواده آغازگراصلاحات پايدارنظام سلامت
دكتر لنكراني در گفت‌و گو با "خبرنگار بهداشت و درمان" ایسنا، با اعتقاد به اين كه همواره به برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع از منظرهاي گوناگوني نگاه مي‌شود كه از آن جمله مي‌توان به نگاه اقتصادي آن اشاره كرد تصريح كرد: هرچند كاهش هزينه‌هاي نظام سلامت در راستاي اجراي برنامه پزشك خانواده امري پسنديده است؛ اما هدف اصلي نيست بلكه چالشي است چون هدف اصلي از اجراي نظام ارجاع، پيشگيري و ارتقا خدمات سلامت است نه كاهش هزينه‌ها.

وي، مهم‌ترين هدف از اجراي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع را ارتقاي سلامت در بهترين زمان و با بهترين كيفيت و نيز دسترسي عادلانه براي آحاد جامعه برشمرد و افزود: در چنين صورت است كه هزينه‌ها كاهش خواهد يافت.

وزير بهداشت دولت نهم برضرورت تفاهم و همكاري بيشتر بين سازمان‌ها، دستگاه‌ها و ارگان‌هاي مرتبط در اجراي برنامه پزشك خانواده تاكيد كرد و افزود: وجود زبان مشترك اين امكان را فراهم مي‌كند كه از ظرفيت بزرگ اين برنامه كه مي‌توان از آن به عنوان آغازگر اصلاحات پايدار و عالمانه در نظام سلامت ياد كرد، استفاده بهينه‌اي كرد.

دكتر لنكراني با بيان اينكه نظام سلامت كشور از بيماري‌هاي مزمني رنج مي‌برد كه ريشه در ساليان دور دارد، گفت: برنامه پزشك خانواده با ديد سلامت محور، دسترسي عادلانه براي آحاد مردم مي‌تواند بسياري از مشكلات را در طولاني مدت برطرف كند؛ مشروط بر آن كه از بحث فن‌آوري اطلاعات و پرونده الكترونيك سلامت غافل نشويم.

وي فن‌آوري اطلاعات و تشكيل پرونده الكترونيك سلامت را فارغ از حالت فانتزي و لوكس آن در اجراي بهتر برنامه پزشك خانواده سودمند دانست و افزود: اين امكانات در كنار خدمات پزشك خانواده بايد به عنوان ابزار تحكيم كننده به طور ويژه مورد توجه قرار گيرد.

وزير بهداشت دولت نهم با تاكيد مجدد بر ارايه خدمات پيشگيري با هدف ارتقا سلامت و دسترسي همگاني در برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع يادآور شد: البته در اين برنامه دسترسي به سطوح بالاتر خدمات (تخصصي و فوق تخصصي) گنجانده شده است.

دكتر لنكراني به انحصاري بودن خدمات بستري در موسسات دولتي شهري اشاره كرد و افزود: اما با اين وجود به طور ميانگين بيش از 70 درصد از خدمات سرپايي شهرها در بخش خصوصي انجام مي‌شود.

وي با بيان اينكه با استفاده از اين ظرفيت (پتانسيل بخش خصوصي) مي‌توان به خدمات جامع‌تري( پيشگيري با هدف ارتقا سلامت با افزودن به خدمات درماني سرپايي) دست يافت، گفت: به طور قطع استفاده از اين ظرفيت‌ها كاري عاقلانه‌تري نسبت به ايجاد تشكيلات موازي دولت با هزينه‌هاي سنگين‌تر است.

به گزارش ايسنا، وزير بهداشت دولت نهم با تاكيد بر اينكه تامين مالي پزشكان خانواده در شهرها هم نبايد باري بر دوش بيماران به شمار آيد، در ادامه افزود: از اين رو طراحي مكانيسم‌هاي بيمه‌اي بايد به نحوي باشد تا پزشكان و دست اندركاران از درآمد مناسب و متناسب با خدمات برخوردار شوند.

دكتر لنكراني تلفيقي از پرداخت ثابت به همراه پرداخت براساس عملكرد سلامت محور را يكي از بهترين انواع پرداختي‌ها در برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع برشمرد و يادآور شد: براي رضايت‌مندي گيرندگان خدمت هم بايد تلاش شود تا علاوه بردسترسي آسان و بيشتر، به خدمات عمق بخشيده شود و نظام ارجاع به جاي پيچيده تر كردن پروسه دريافت خدمات و افزايش تعداد مراجعات، ارجاع به سطوح بالاتر تخصصي و فوق تخصصي را از طريق حمايت‌هاي ويژه آسان‌تر كند؛ در چنين شرايطي است كه علاقه مندي و رضايت گيرندگان خدمت تامين خواهد شد.

وي گفت: به عنوان مثال در ارجاع به سطوح بعدي (بالاتر) اگر تعرفه دريافتي از بيماران ارجاع شده از سيستم پزشك خانواده بيشتر و يا حتي به گيرندگان خدمت از برنامه پزشك خانواده نوبت ترجيحي براي عمل جراحي تعلق گيرد كاغذ بازي‌ها(بوروكراسي) حذف شود، قطعا ميزان رضايت‌مندي گيرندگان خدمت در برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع افزايش خواهد يافت.

وزير بهداشت دولت نهم به وجود نوعي ديوان سالاري اداري در سازمان‌هاي بيمه‌گر براي بيماران خاص اشاره كرد و افزود: اين در حالي است كه مي‌توان با بهره گيري از مديريت فن‌آوري اطلاعات و توزيع كارت هوشمند مانع از اين كاغذ بازي‌ها و نظارت‌هاي ديوان سالاري شد.

دكتر لنكراني دريافت بسته خدمتي كامل‌تر از پزشك خانواده (در مقايسه با ساير پزشكان) را عاملي براي رضايت‌مندي بيشتر گيرندگان خدمت در نظام ارجاع و برنامه پزشك خانواده برشمرد و يادآور شد: در كشور از بحث واكسيناسيون بالغان، استقبال چنداني نمي‌شود و سازمان‌هاي بيمه‌گر هم حاضر به حمايت از آنها نيستند، حال آن كه در نگاهي علمي واكسيناسيون فقط به كودكان و نوجوانان منحصر نمي‌شود.

وي به مدل مديريتي موفق دولت نهم در ستاد حمل و نقل و سوخت اشاره كرد و با بيان اينكه در تهيه و توزيع كارت سوخت از حجم عظيمي از فن‌آوري اطلاعات استفاده شد، گفت: كارت سلامت هوشمند و پرونده الكترونيك هم بايد با عزم و تجميع قوا اين چنين عملياتي شود.

وزير بهداشت دولت نهم در پاسخ اين پرسش ايسنا كه آيا پزشك خانواده همان پزشك درمانگاه است؟ گفت: تلقي بسياري از ارگان‌هاي ذيربط و مسوولان از برنامه پزشك خانواده متفاوت است؛ اين در شرايطي است كه وزارت بهداشت همواره كوشيده تا با سلامت محوركردن اين برنامه (برخلاف درمان محور بودن پزشكان درمانگاه) و پرهيز از تجويز صرف دارو مانع از درمان ‌محور شدن اين برنامه شود، از اين رو بسته خدمتي جامعي براي پزشكان خانواده در بيمه روستايي تهيه شد.

به اعتقاد دكتر لنكراني، هم‌زباني دراين زمينه به تشكيل ستاد مشتركي منجر خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.69189s, 18q