افسردگي و استرس، مقاومت بدن را در برابر سرطان كاهش مي‌دهد

۱۳۸۸/۱۰/۱۵ - ۱۱:۰۵ - کد خبر: 18673
افسردگي و استرس، مقاومت بدن را در برابر سرطان كاهش مي‌دهد
دکتر ماندانا ابراهيمي، جراح عمومي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، پيرامون رابطه استرس با سرطان پستان اظهار داشت: هرگونه اختلال در عملکرد بدن تحت تاثير يک واقعيت يا تهديد به نام استرس قرار دارد که بروز آن در بدن مي‌تواند باعث تغييراتي در ترشح هورمون‌ها و سيستم دفاعي بدن شود.

وي افزود: تاکنون مطالعات زيادي در خصوص ارتباط استرس با سرطان پستان انجام شده ولي هنوز نقش آن در پيشگيري يا بروز اين بيماري به اثبات نرسيده است.

دکتر ابراهيمي تاريخچه مطالعات در اين زمينه را قبل از ميلاد مسيح عنوان کرد و گفت: نتايج بررسي‌هايي که تا قبل از ميلاد مسيح انجام شده بيانگر اين مطلب است که افراد افسرده بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار مي‌گيرند. در دهه‌هاي اخير نيز نقش استرس به علت تاثير آن بر هورمونهاي جنسي و سيستم دفاعي بدن مجدداً مورد توجه محققان قرار گرفته است.

عضو هيات علمي مرکز تحقيقات سرطان پستان وجود خطاي عدم يادآوري را يکي از مشکلات تحقيقات انجام شده در اين رابطه ذکر کرد و افزود: انجام مطالعات بر روي نمونه کمي از بيماران، جمع آوري اطلاعات و ارزيابي وقايع ناگوار زندگي اين افراد بعد از گذشت مدت زمان قابل توجهي از رخداد آن و به دنبال آن خطاي عدم يادآوري از مشکلات اساسي اين پژوهش‌ها است.

دکتر ابراهيمي با اشاره اين مطلب که هورمون استروژن نقش بسيار مهمي در بروز سرطان پستان دارد، اظهار داشت: استرس در سوخت و ساز استروژن در بدن تأثيرگذار است و اختلال در سوخت و ساز اين هورمون مي‌تواند سب بروز سرطان‌هاي وابسته به دستگاه‌هاي زنانگي شود.

وي تصريح کرد: براساس نتايج برخي از مطالعات، استرس به تدريج روي سيستم ايمني بدن تاثير مي‌گذارد و سيستم دفاعي بدن را دچار اشکال مي‌کند كه نتيجه برآيند حاصل از آن مي‌تواند موجب رشد سلول‌هاي سرطاني در بدن شود، زيرا که سيستم دفاعي در مقابله با تکثير اين سلول‌ها دچار ضعف مي‌شود. بر اين اساس، استرس مي‌تواند عامل آغازگر سرطان باشد.

عضو هيات علمي مرکز تحقيقات سرطان پستان اظهار داشت: سلول‌هاي سرطاني روزانه به طور مرتب در بدن تشکيل مي‌شود ولي طبق نظم خاصي از بدن جمع آوري مي‌شود، رويارويي با استرس‌ها و مشکلات زندگي مي‌تواند اين نظم را دچار اختلال كند.

دکتر ابراهيمي خاطرنشان کرد: توجه به اين موضوع که استرس به چه شدت و شکلي توسط فرد تحمل مي‌شود و شخص از لحاظ شخصيتي در چه رتبه و جايگاهي است در ارتباط و اثر آن با سرطان موثر است.

عضو هيات علمي مرکز تحقيقات سرطان پستان افزود: برخي از محققان معتقدند که استرس‌هاي شديد مي‌تواند در بروز سرطان موثر باشد و گروه ديگر بر اين باورند که استرس‌هاي طولاني مدت و مزمن، در ايجاد اين نوع بيماري تاثيرگذارند ولي بررسي نتايج پژوهش‌ها نشان مي‌دهد که استرس به هر دو شکل در احتمال بروز سرطان تاثير دارد.

اين جراح عمومي در پايان اشاره به احتمال تاثير استرس بر روند بروز مثبت يا منفي سرطان اظهار داشت: اين امر که استرس باعث افزايش يا کاهش ريسک ابتلا به سرطان پستان مي‌شود هنوز به اثبات نرسيده ولي اکثر مطالعات به سمت اثبات افزايش ريسک پيش مي رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.4168s, 18q