چاقي، زود راه افتادن كودك و صافي كف پا از عوامل ناهنجاري زانوي ضربدري است

۱۳۸۸/۱۰/۱۵ - ۱۱:۲۳ - کد خبر: 18680
چاقي، زود راه افتادن كودك و صافي كف پا از عوامل ناهنجاري زانوي ضربدري است
ذبيح الله برجسته در گفت‌وگو باایسنا، اظهار كرد: ‌در ناهنجاري زانوي ضربدري، رانها به هم نزديك شده و قوزكهاي داخل ازهم فاصله مي‌گيرند و نمايي شبيه ضربدر در پاها ايجاد مي‌شود.

وي افزود: چاق بودن و زود راه رفتن كودك، صافي كف پا و كوتاهي عضله دو سر راني و ضعف عضلات هم استرينگ داخل از علل بروز اين ناهنجاري به شمار مي‌روند.

وي گفت: زانوي ضربدري عوارضي چون درد در قسمت داخل زانو به علت كشش بافتهاي نرم، درد در قسمت خارجي زانو به علت وارد آمدن فشار روي سطوح مفصلي و ايجاد آرتروز زودرس در زانو را به همراه دارد. علاوه بر اين ايجاد تغيير شكل در پنجه پاها و ايجاد ظاهر ناخوشايند در پاها و ناتواني در راه رفتن در مراحل پيشرفته از ديگر عوارض اين ناهنجاري است.

برجسته تصريح كرد: در اين موارد اگر شدت تغيير شكل خيلي كم باشد قابل اغماض است ولي در موارد پيشرفته براي اصلاح اين ناهنجاري از وسايل كمكي استفاده مي‌شود. اما چنانچه تغيير شكل از نوع ساختاري و ثابت بوده يا شدت آن زياد باشد اصلاح آن توسط جراح ارتوپد صورت مي‌گيرد.

وي اضافه كرد:‌ در مورد تغيير شكل‌هاي قابل اصلاح در صورت صافي كف پا بايد از كفي طبي استفاده و ورزش‌هاي مربوطه انجام شود. ورزشهاي تقويتي عضله چهار سر ران و كشش عضلات كوتاه شده مي‌تواند جهت اصلاح اين ناهنجاري موثر باشد.

شايان ذكر است، ناهنجاري زانوي ضربدري از ناهنجاريهاي بدني است كه در دانش آموزان بيشتر ديده مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.18276s, 18q