آلرژي، هواي گرم و خشك و كشيدن سيگار سبب بروز سينوزيت مي‌شود

۱۳۸۸/۱۰/۱۵ - ۱۱:۲۴ - کد خبر: 18681
آلرژي، هواي گرم و خشك و كشيدن سيگار سبب بروز سينوزيت مي‌شود
دكتر قاسم كريمي در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت:‌ عوامل مختلفي مي‌توانند در بروز بيماري سينوزيت نقش داشته باشند كه شايع‌ترين علت آن آلرژي است.

وي گفت: بيماري سينوزيت زماني ايجاد مي‌شود كه كيفيت و كميت ترشحات سينوسي به هرعلتي تغيير كند و موجب انسداد دهانه سينوس‌ها شود.

وي پوليپ و تومورهاي داخل بيني، آلرژي تومورهاي زير سينوس را از عوامل ايجاد سينوزيت عنوان كرد.

كريمي افزود: هواي گرم و خشك و كشيدن سيگار نيز مي‌تواند با تاثير مخرب بر روي مژكهاي داخل سينوس باعث تغيير در ترشحات سينوس شده و منجر به عفونت ميكروبي شود.

وي همچنين بيماري‌هاي ژنتيكي خاص را نيز عامل تغيير در ترشحات سينوسي دانست و افزود: ‌اين نوع بيماري‌ها مي‌توانند محيط مناسبي براي رشد ميكروبهاي عفوني فراهم كنند.

وي با بيان اينكه مهمترين اقدام در بيماري سينوزيت رفع انسداد و عامل انسداد سينوس است، تصريح كرد: هر زماني كه اين كار با داروهاي مربوط موفقيت آميز نبود نياز به عمل جراحي است تا فعاليت سينوس‌ها به شكل معمول برگردد.

وي اضافه كرد: افراد بايد در فصل سرد زمستان مراقبت از خود را جدي بگيرند؛ چرا كه عفونت‌هاي ويروسي، دستگاه تنفس فوقاني را ايجاد مي‌كند و از آنجايي‌كه اين نوع عفونت هيچ نيازي به آنتي بيوتيك ندارد، استفاده از آنتي‌بيوتيك‌ها براي درمان عفونت ويروسي دستگاه فوقاني مي‌تواند مقاومت ويروس را افزايش دهد و از اين طريق محيط مناسبي را براي ايجاد سينوزيت ميكروبي فراهم كند.

اين متخصص گوش و حلق و بيني گفت: بيماري سينوزيت ناشي از آلرژي مي‌تواند در صورت درمان نشدن آلرژي فرد، تداوم پيدا كند.

وي در پايان خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه سينوزيت يك نوع عفونت ثانويه دستگاه تنفسي به شمار مي‌آيد و معمولا به علت سرماخوردگي و يا آلرژي ايجاد مي‌شود كه با درمان به موقع اين بيماري‌ها مي‌توان از بروز سينوزيت جلوگيري كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40735s, 18q