حفظ قدرت باروري براي كودكان و بزرگسالان مبتلا به سرطان در كشور ميسر است

۱۳۸۸/۱۰/۱۶ - ۱۰:۳۷ - کد خبر: 18691
حفظ قدرت باروري براي كودكان و بزرگسالان مبتلا به سرطان در كشور ميسر است
دكتر محمد مهدي آخوندي در آستانه پانزدهمين كنگره ساليانه تازه‌هاي باروري و ناباروري با موضوع حفظ باروري در نشست خبري با بيان اينكه امروزه دنيا نه تنها به دنبال درمان ناباروري‌ بلكه به دنبال پيشگيري از ناباروري (حفظ باروري) است، اظهار كرد: در اين ميان عده‌اي به علت درمان‌هاي غيراختصاصي در معرض نازايي‌هاي زودرس قرار مي‌گيرند كه از آن جمله مي‌توان به درمان دارويي انواع سرطان‌ها نظير شيمي درماني و راديوتراپي اشاره كرد.

رييس پژوهشكده فن‌آوري‌هاي نوين علوم پزشكي جهاد دانشگاهي - ابن سينا ادامه داد: هرچند پيشرفت‌هاي علوم جديد به توليد داروهايي با كمترين ميزان آسيب به سلول‌هاي جنسي منجر شده است؛ اما هنوز با پديده‌اي تحت عنوان كودكان سرطاني بهبود يافته مواجه هستيم كه بر اثر درمان سرطان قدرت باروري خود را از دست داده‌اند.

رييس پانزدهمين كنگره ساليانه تازه‌هاي باروري و ناباروري با موضوع حفظ باروري با بيان اينكه ابتلا به برخي از بيماري‌هاي خاص و افزايش سن ازدواج (به علت تخريب سلول‌هاي جنسي) قدرت باروري را كاهش مي‌دهد، گفت: هم اكنون پيشرفت‌هاي خوبي در اين باره براي حفظ سلول‌هاي جنسي و به عبارتي قدرت باروري در دنيا و كشور حاصل شده است.

دكتر آخوندي حفظ باروري در مردان بالغ را از موضوعات مطرح در اين كنگره برشمرد و به راه اندازي نخستين بانك اسپرم در پژوهشكده ابن سينا در حدود چهار سال پيش اشاره كرد و افزود: در اين بانك پيش از شروع درمان‌هاي سرطان اعم از شيمي درماني و راديوتراپي در حداقل زمان (كمتر از يك روز) اسپرم از بيضه بيمار استخراج و در بانك نگهداري مي‌شود تا در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گيرد.

وي درباره حفظ باروري در زنان بالغ به عنوان دومين موضوع مورد بحث در اين كنگره گفت: در دو سال گذشته با استفاده از تكنيك جديد انجماد سريع تخمك اين امكان براي زنان بالغ هم فراهم شد كه پس از تحريك تخمك گذاري و جمع آوري و فريز، دست كم 40 تخمك براي مدتي نگهداري شود كه البته انجام اين پروسه حداقل به دو ماه زمان نياز دارد.

رييس پانزدهمين كنگره ساليانه‌ تازه‌هاي باروري و ناباروري با موضوع حفظ باروري فريز (انجماد) بافت تخمداني را از ديگر روش‌هاي نوين مطرح در دنيا حداقل در دو تا سه سال اخير براي حفظ قدرت باروري برشمرد و افزود: هم اكنون گزارش‌هاي محدودي از پيوندهاي موفق در دنيا وجود دارد. البته با كمك تكنيك ديگري مي‌توان سلول‌هاي تخمك نابالغ موجود در بافت تخمدان را با شيوه IVM بالغ كرد.

دكتر آخوندي با بيان اينكه امكان بلوغ سلول‌هاي تخمك تخمدان‌هاي نابالغ كودكان مبتلا به سرطان در محيط‌هاي آزمايشگاهي و سپس لقاح خارج رحمي وجود دارد،‌ گفت: همچنين در دو سال اخير پروفسور آمريكايي به نام شرمن سيلور موفق شد در 10 مورد كل بافت تخمداني را به شخص ديگري پيوند بزند و گزارش بارداري هم داشته باشد.

به گزارش ايسنا، وي درباره تفاوت توليد سلول‌هاي جنسي در مونث و مذكر توضيح داد: در مردان سلول‌هاي بنيادي اسپرم ساز تحت عنوان ژرمينال سل وجود دارد كه پس از بلوغ به دو شيوه تكثيرمي‌يابد يا با هدف اينكه اسپرم جديد جايگزين اسپرم‌هاي پيشين ‌شود و يا اينكه با طي پروسه اسپرماتوژنز به اسپرم تبديل ‌شود. اما در زنان سلول‌هاي جنسي از بدو تولد در نوزاد وجود دارد؛ از اين رو در دختر بچه‌ها و زنان بالغ تفاوتي در خصوص حفظ و نگهداري سلول جنسي نيست جزاندازه و سايز كوچك‌تر تخمدان كه باعث دشواري كار درمان مي‌شود.

رييس پانزدهمين كنگره ساليانه تازه‌هاي باروري و ناباروري با موضوع حفظ باروري با بيان اينكه با اين حال جداسازي و نگهداري بافت تخمدان در دختربچه‌ها در ايران هم امكان‌پذير شد، گفت: بدين ترتيب متخصصان انكولوژي مي‌توانند پيش از شروع درمان سرطان با ارجاع كودكان مبتلا به سرطان به مراكز معتبر قدرت باروري آنها را حفظ كنند.

دكتر آخوندي جداسازي، تكثير و نگهداري سلول‌هاي بنيادين اسپرم ساز (ژرمينال سل) از سلول‌هاي بافت بيضه را از موفقيت‌هاي محققان ايراني پژوهشكده در آمستردام برشمرد و افزود: نتايج آن در يك ماه گذشته به صورت مقاله در مجله jama به چاپ رسيده است.

وي با بيان اينكه در يك بررسي ميزان علاقه مندي والدين صاحب فرزندان مبتلا به سرطان براي حفظ باروري بيش از 70 درصد برآورد شده است، گفت: كودكان پسر مبتلا به سرطان با مراجعه به مركز ابن سينا پس از معاينه، بررسي و شرح حال گيري بخش كوچكي از بافت يك يا هر دو بيضه آنها برداشته و در پنج ويال نگهداري و سلولهاي بنيادين (ژرمينال) براي استفاده جداسازي مي‌شود.

رييس پانزدهمين كنگره ساليانه تازه‌هاي باروري و نابروري با موضوع حفظ باروري با بيان اينكه حتي امكان انتقال سلول‌هاي اسپرم ساز به داخل بيضه پس از بهبودي كودك مبتلا به سرطان وجود دارد، گفت: هم‌اكنون اين اقدامات درماني فقط در مراكز معدودي در دنيا در حال انجام است.

دكتر آخوندي هزينه‌هاي پروسه جراحي و نگهداري سلول‌هاي جنسي و بافت‌هاي تخمداني و بيضه‌اي را در برابر فوايد آن ناچيز برشمرد.

گفتني است، پانزدهمين كنگره ساليانه تازه‌هاي باروري و نابروري با موضوع حفظ باروري 23 و 24 دي ماه 88 با همكاري موسسه خيريه محك و دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار مي‌شود و ميهمانان ويژه‌اي از آمريكا، آمستردام ، آلمان و مالزي حضور دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75747s, 18q