پيش‌بيني افزايش بيماري‌هاي قلبي، تنفسي و عفوني به دليل گرماي زمين

۱۳۸۸/۱۰/۱۶ - ۱۰:۵۲ - کد خبر: 18694
پيش‌بيني افزايش بيماري‌هاي قلبي، تنفسي و عفوني به دليل گرماي زمين
دكتر نيكنام در جلسه هم انديشي تغييرات آب و هوايي و سلامت كه با حضور مسوولان ذيربط اين امر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، رييس طرح ملي تغييرات آب و هوايي سازمان حفاظت محيط زيست، عضو كميسيون بهداشت مجلس برگزار شد، گفت: با آغاز انقلاب صنعتي و نياز بشر به استفاده از انواع سوخت‌هاي فسيلي، افزايش شديد گازهايي مانند دي اكسيدكربن را در جو شاهد هستيم.

وي با اشاره به افزايش جمعيت كره زمين، تغيير كاربري زمين، تخريب جنگل‌ها، توليد ضايعات جامد و مايع، مصرف زياد انرژي و غيره گفت: امروزه شاهد افزايش سوخت‌هاي فسيلي و افزايش بيش از حد گازهاي گلخانه‌اي هستيم كه ادامه اين روند پديده گلخانه‌اي را به زمين تشديد كرده است.

مشاور وزير بهداشت، با بيان اين كه افزايش تشعشعات بازگشتي گازهاي گلخانه‌اي به زمين، گرماي بيشتر زمين را سبب مي‌شود، افزود: اگر اين روند ادامه يابد، بر اساس مدل‌هاي جوي پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2100 دماي كره زمين از يك تا 3/5 درجه سانتيگراد افزايش يابد.

وي با بيان اين كه معمولا گاز دي اكسيد كربن مبناي تعيين تاثير گازهاي گلخانه‌اي بر گرماي زمين هستند، بالا آمدن سطح آب درياها، تغيير در ميزان بارش باران و جهت وزش باد و افزايش آلودگي هوا در برخي مناطق را به دليل بادهاي گرم از جمله پيامدهاي شناخته شده گرم شدن زمين عنوان كرد.

دكتر نيكنام با اشاره به اجلاس كپنهاگ، گفت: در پايان اجلاس كپنهاگ سندي نهايي شد كه به دليل حساسيت بالاي مباحث اين سند، اختلافاتي ميان كشورهاي حاضر در اجلاس به وجود آمد و تعدادي از كشورها آن را امضا نكردند. بنابراين اين سند فاقد جنبه الزام آوري است.

وي گفت: تغييرات آب و هوا يك دستور كار چند وجهي است كه ضمن برخورداري از مباحث زيست محيطي در عوامل اقتصادي نيز به شدت تاثيرگذار است و در مجموع آثار تغييرات آب و هوايي بر سلامت انسان بسيار تاثيرگذار است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.85987s, 18q