ارجاع به مراكز حفظ باروري از سوي پزشك از حقوق بيماران سرطاني است

۱۳۸۸/۱۰/۱۶ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 18696
ارجاع به مراكز حفظ باروري از سوي پزشك از حقوق بيماران سرطاني است
دكتر ناصر امير جنتي، باروري مردان بالغ مبتلا به سرطان را فريز اسپرم پيش از آغاز درمان سرطان برشمرد و افزود: در نوجواناني كه هنوز اسپرماتوژنز(مراحل توليد اسپرم) آغاز نشده است بايد از بيوپسي و كشت و فريز بافت استفاده كرد.

دكتر عليرضا ميلاني فر، عضو هيات علمي گروه حقوق و اخلاق زيستي پژوهشگاه هم گفت: همه موضوعات جسماني، رواني و اجتماعي بايد با مسايل حقوقي بررسي و نقد شود.

وي با بيان اين كه روانپزشكان همواره يك پايه درمان در همه بيماري‌ها هستند، افزود: در انجام امور پزشكي، كسب رضايت و آگاه سازي بيمار و افراد تصميم ساز (والدين) درباره عواقب درمان حائز اهميت است.

دكتر ميلاني فر خاطرنشان كرد: موارد به بحث گذاشته شده در اين پانل، بازبيني در مقررات را ضروري كند.

دكتر امير حسين زرناني، دبير علمي كنگره حفظ باروري هم با بيان اينكه آشنايي بيماران مبتلا به سرطان به حقوق قانوني خود در زمينه ارجاع از سوي پزشك به مراكز باروري براي حفظ قدرت باروري از رسالت‌هاي اين كنگره است، گفت: البته اين كنگره تاكيدي هم بر پزشكان معالج براي تعامل بيشتر با متخصصان مربوطه دارد.

وي با بيان اينكه حفظ باروري در مبتلايان به سرطان و نيز بسياري از موارد ژنتيكي و ازدواج ديررس مطرح است، افزود: از 149 مقاله ارسالي به دبيرخانه كنگره 45 مقاله به صورت پوستر و 15 مقاله به صورت سخنراني ارائه مي‌شود.

زرناني از ارايه و جمع آوري 25 مقاله سفارشي خبر داد و گفت: در مجموع 40 سخنراني ارايه و پنج پانل تخصصي برگزار مي‌شود.

وي به چاپ و انتشار دو كتاب (خلاصه و اصل مقالات) اشاره كرد و افزود: اين كار براي نخستين بار انجام مي‌شود.

وي در پايان از نمايش فيلمي با نام «فصلي ديگر» به كارگرداني "نادي جعفري" در مراسم گشايش كنگره خبر داد و گفت: اين فيلم حامل اين پيام است كه سرطان پايان زندگي نيست و امكان حفظ باروري وجود دارد.

گفتني است، اين كنگره 7 امتياز بازآموزي براي فوق تخصصان خون و انكولوژي، راديوتراپي، زنان و زايمان و اورولوژيست‌ها دارد و به متخصصان اطفال، ايمونولوژي و رشته‌هاي علوم پايه 3 امتياز بازآموزي تعلق مي‌گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51922s, 18q