لزوم گنجاندن بحث تغييرات آب و هوايي در سرفصل‌هاي برنامه پنجم توسعه

۱۳۸۸/۱۰/۱۶ - ۱۱:۰۲ - کد خبر: 18699
لزوم گنجاندن بحث تغييرات آب و هوايي در سرفصل‌هاي برنامه پنجم توسعه
دكتر محمد سلطانيه كه در نشست هم انديشي تغييرات آب و هوايي و اثرات آن بر سلامت سخن مي‌گفت، خاطرنشان كرد: خوشبختانه ايران اكنون به مقطعي رسيده كه در زمينه تغييرات آب و هوايي در سطح دولت برنامه ريزي صورت مي‌گيرد و رييس جمهور شخصا اين مساله را از طريق سازمان حفاظت محيط زيست پيگيري مي‌كند.

وي با اشاره به تاريخچه فعاليت‌هاي ايران در مورد تغييرات آب و هوايي گفت: فرايند ادغام موضوعات آب و هوايي در برنامه پنجم توسعه انجام شده است و منتظريم كه مجلس شوراي اسلامي اين موضوع را در سرفصل‌هاي برنامه پنجم توسعه قرار دهد.

سلطانيه در ادامه با اشاره به شرايط جغرافيايي ايران گفت: ميزان بارش و تبخير در كشور از شرايط حادي برخوردار است. شايد ايران از يك سوم تا يك چهارم ميانگين جهاني بارش برخوردار باشد. همچنين پديده تبخير در ايران سه برابر ميانگين جهاني است. در مجموع 35 درصد ايران كاملا خشك، 20 درصد نيمه خشك، ده درصد مرطوب و پنج درصد از آب و هواي مديترانه‌اي برخوردار است.

وي با بيان اينكه بيش از 90 درصد آب در كشور به مصارف كشاورزي مي‌رسد ادامه داد: كاهش ميزان بارندگي در كشور مباحثي مانند امنيت غذايي، درآمد ملي و اشتغال را مطرح مي‌كند.

كاهش ميزان برف در كوه‌هاي كشور نيز بسيار مهم است طوري كه در سه سال گذشته بسياري از رودخانه‌هاي ايران خشك بوده و يا كمتر از 50 درصد جريان دارند؛ بنابراين لازم است مديريت منابع آب سطحي و زيرزميني به درستي صورت گيرد. در اين زمينه مي‌توان با قيمتي ارزان مخازني كوچك براي آبياري در مناطق خشك ايجاد كرد. همچنين مديريت بهتر حوضچه‌هاي آبريز لازم است.

وي با بيان اينكه مصرف آب در بخش‌هاي كشاورزي 35 درصد به صورت ديم و 30 درصد از طريق آبياري مصنوعي است ادامه داد: در مجموع بخش كشاورزي75 درصد غذاي كشور را تامين مي‌كند كه اين بخش بي ترديد به تامين منابع آب نياز دارد.

سلطانيه با اشاره به آسيب‌هاي مطرح در سواحل درياها گفت: در اثر افزايش سطح آب‌ها، نفوذ آب‌هاي شور به آبهاي ساحلي و رودخانه‌هاي ساحلي مطرح مي‌شود كه اين امر تغيير در شغل ساحل نشينان و در صورت بيكاري آنها روي آوردن آنها به قاچاق را سبب مي‌شود. در زمينه تاثير تغييرات آب و هوايي در مباحث بهداشتي نيز مي‌توان به تاثير اين تغييرات در بيماريهايي مانند مالاريا، سالك و وبا اشاره كرد. آثار اقتصادي ناشي از تغييرات آب و هوايي نيز بسيار مهم است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.18919s, 18q