آموزش نحوه رفتار با معتاد در حين ترك و پس ازآن به خانواده معتاد ضروري است

۱۳۸۸/۱۰/۱۷ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 18719
آموزش نحوه رفتار با معتاد در حين ترك و پس ازآن به خانواده معتاد ضروري است
دکتر علي فرهوديان، عضو هيات علمي دانشگاه در گفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: استفاده از يک درمان طولاني بعد از سم زدايي از نشانه‌هاي درمان موفق و قابل قبول است و درکنار آن به کارگيري روش‌هاي درماني اثربخش اعم از خانواده درماني، ارائه آموزش‌هاي کسب مهارت‌هاي اجتماعي، تغيير حلقه دوستان و ... در يک ترک موفق تأثيرگذار خواهد بود.

وي افزود: فرد معتاد به دلايل مختلف اعم از مشکلات روانشناختي مانند افسردگي و در کنار ساير روش‌هاي خود درماني و دارويي به مصرف مواد مخدر گرايش پيدا مي‌کند که اين مساله متاسفانه به غلط در ميان مردم رايج است که مصرف مواد مخدر مي‌تواند در کاهش آلام روحي مؤثر باشد.

وي گفت: در بسياري از موارد فرد مشکلات جدي ندارد اما پس از استفاده از مواد مخدر دچار مشکلات عديده‌اي مي‌شود و اين مواد شرايط جسمي و روحي براي اجتماعي، اقتصادي براي فرد به وجود مي‌آورد که نتيجه‌اي جز مشکلات دوچندان ندارد.

دکتر فرهوديان حل مشکلات رواني افراد معتاد را از مهمترين راههاي درمان و ترک مؤثر دانست و افزود: ترک، اولين گام از سلسله مراحل درماني است.

وي ادامه داد: در قدم اول يا همان ترک، فرد معتاد شرايطي را پيدا مي‌کند که در آن بتواند با کسب مهارت‌هاي اجتماعي با وسوسه عواملي که وي را به سمت مواد سوق مي دهد مبارزه کند و به گونه‌اي مهارت نه گفتن به مواد را مي‌آموزد.

فرهوديان با اشاره به اينکه حلقه دوستان فرد معتاد در دوره مصرف به يک‌سري گروههاي خاصي محدود مي‌شده و فرد معتاد فقط با گروه همتايان خود ارتباط داشته است، اظهار داشت: در دوره پس از ترک فرد معتاد بايد حلقه دوستان را تغيير داده که لازمه تحقق اين مطلب يادگيري مهارتهاي ارتباطي است.

وي افزود: به هر نحو ممکن فرد بايد خود را از محيطي که شرايط قبل از ترک را برايش تداعي مي کردند فاصله بگيرد؛ از اين رو ارائه و برگزاري کلاس‌هاي آموزشي رفتار درماني، شناخت درماني و ... ضروري است که فرد با کسب اين مهارت‌ها و تمرين آن در گروه‌هاي سالم بتواند به شرايط عادي و قبل از ترک خود بازگشته و شاهد يک ترک موفق و سالم باشد.

وي اظهار داشت: زماني که يک فرد مصرف خود را قطع مي‌کند و در دوره ترک قرار مي‌گيرد بايد مورد پايش و نظارت باشد نه کنترل، با اين روش مي‌توان مدت پاک بودن فرد را اندازه‌گيري و در جريان مشکلات فرد قرار گرفت.

دکتر فرهوديان استفاده از خانواده درماني در کنار ساير روش‌هاي درماني را مفيد دانست و افزود: در دوران ترک و پس از آن بايد خانواده فرد معتاد نحوه رفتار با فرد معتاد را ياد بگيرند و با خلقيات و روحيات فرد معتاد و نحوه رفتار با وي در اين دوران بيشتر آشنا شوند.

اين روانپزشک ادامه داد: فراهم کردن زمينه اشتغال و حفظ استقلال اقتصادي به فرد براي يک ترک خوب و دائم بسيار مفيد است چرا که بيکاري و مشکلات مالي زمينه را براي بازگشت به سمت مواد مخدر فراهم مي‌کند.

وي تصريح کرد: در بسياري از موارد زماني که فرد هنوز در دوره اعتياد و مصرف مواد قرار دارد به علت فشارهاي اقتصادي نمي‌تواند توجه زيادي به وضعيت تغذيه و بهداشت خود داشته باشد از اين رو اغلب معتادان از لحاظ سلامت در وضعيت مناسبي قرار ندارند و به بيماريهاي طبي مبتلا هستند.

اين پژوهشگر اعتياد در پايان خاطرنشان کرد: گاهي معتادان مشکلات قانوني در حيطه مواد مخدر مانند حمل مواد، خريد و فروش و ... دارند. از اين رو رفع موانع قانوني معتادان پس از ترک و کسب وجاهت اجتماعي براي آنان مي‌تواند زمينه ساز يک ترک خوب باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
mahnaz
سلام تو رو خدا كمكم كنيد چهار ماه ازدواج كردم شوهرم معتاد دارم رواني مي شم تورو خدا كمكم كنيد
توکل به خدا
با سلام برادرم در حال ترک کراکه سه هفته می شه 9 روز رو در زندان بوده و خیلی اذیتش کردن و بقیه رو تو خونه تا حدی درد پا داشت که هر شب پاهاش رو ماساژ می دادم الان فقط حرف می زنه و وابسته به موتورش هست که خانواده در اختیارش نمی ذارن کمکمون کنید که چطور مطمئن شویم ترک کرده و آیا صلاح هست که تنها به بیرون بره و خیلی هذیون می گه نمی دونیم داره مامان بابا رو شکنجه می کنه یا واقعی هست در ضمن اون بسیار نماز خون بوده و سجده می رفت .
جایی رو معرفی کنید که ما رو راهنمائی کنن برای ترکش با تشکر جواب رو به ایمیلم بفرستید
لطفا من را کمک کنید دوستم 2سال پیش موا مصرف می کرد و ترک کرد ولی به گفته خودش چند ماه پیش به علت ارتباط با دوستانش دوباره به مدت 3 روز مصرف کرده آیا واقعا او متعاد است با اینکه هنوز علائم تعریق زیاد را دارد؟ من چه کمکی می توانم به او بکنم
4.09325s, 22q