شمار قربانيان آنفلوآنزاي «آ» دركشور كمتر از 140 مورد است

۱۳۸۸/۱۰/۲۰ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 18726
شمار قربانيان آنفلوآنزاي «آ» دركشور كمتر از 140 مورد است
دكتر مرضيه وحيد دستجردي در حاشيه بازديد از مركز غدد و متابوليسم بيمارستان شريعتي، گفت: علاوه بر فروكش كردن موارد بروز آنفلوآنزاي نوع A در كشور، موارد مرگ به دليل اين بيماري نيز نداشتيم.

بر اساس پروتكل جديد WHO؛ تعداد موارد مرگ به دليل آنفلوآنزا«آ» در كشور از 140 مورد كمتر است

وي افزود: پروتكل سازمان جهاني بهداشت در مورد گزارش دهي موارد مرگ آنفلوآنزا نوع «آ» تغيير كرد و اعلام شده تنها مواردي كه به دليل آنفلوآنزا نوع آ فوت كرده‌اند، گزارش شوند. با بررسي‌هاي صورت گرفته مشخص شد كه تعداد بسياري از 140 مورد مرگ اعلام شده به دليل آنفلوآنزاي نوع آ در كشور، از جمله مواردي بودند كه بر اثر بيماري زمينه‌اي فوت كرده‌اند. به اين ترتيب در اين امر تجديد نظر مي‌شود و به احتمال زياد تعداد موارد مرگ به دليل آنفلوآنزا نوع «آ» از 140 مورد كمتر خواهد بود.

حدود 60 درصد مردم كشور از افزايش وزن رنج مي‌برند

80 درصد ايرانيان از ورزش غافلند

وزير بهداشت در ادامه با اشاره به مطرح شدن بيماري‌هاي غيرواگير و از جمله ديابت در دنيا و لزوم پيشگيري از اين بيماري‌ها، گفت: حدود 11 درصد مردم كشور به ديابت مبتلا هستند. همچنين حدود 12 درصد مردم كشور دچار اختلال آزمايش قند خون بوده و در معرض خطر ابتلا به ديابت در آينده قرار دارند.

وي با بيان اين كه حدود 60 درصد مردم كشور از افزايش وزن رنج مي‌برند، افزود: حدود 3 تا 4 درصد مردم كشور از افرادي هستند كه در مقطعي از زندگي خود به سكته قلبي دچار شده‌اند و حدود 25 درصد ايرانيان بويژه افراد بالاي 30 سال نيز در زماني از عمر خود مشكلات قلبي را تجربه كرده‌اند. بنابراين رعايت مسايل مربوطه تغذيه صحيح و شيوه زندگي لازم است.

وزير بهداشت با استناد به بررسي‌هاي انجام شده، گفت: تنها 20 درصد ايرانيان ورزش منظم دارند و 80 درصد مردم كشور از اين امرغافلند. اين در حالي است كه حدود 90 درصد افراد كشور مطمئن هستند كه ورزش به نفع آنهاست.

سهم ناچيز لبنيات و شير در سبد غذايي ايرانيان

لزوم ورود ريزمغذي‌ها به مواد غذايي به منظور جلوگيري از بروز بيماري‌ها

وي با تاكيد بر لزوم پيشگيري از بروز بيماري‌ها در رابطه با بيماري پوكي استخوان گفت: به منظور پيشگيري از پوكي استخوان مواد غذايي حاوي كلسيم مانند شير، ماست و لبنيات در رژيم غذايي افراد به ميزان كافي بايد وجود داشته باشد. اين در حالي است كه متاسفانه لبنيات و شير در رژيم‌هاي غذايي ايرانيان جايگاه چنداني ندارد. در مجموع توصيه مي‌شود شير، ماست و لبنيات از سنين كودكي در رژيم‌هاي غذايي قرار گيرد و روزانه دو تا سه ليوان شير مصرف شود.

دكتر دستجردي در اين باره ادامه داد: علاوه بر آن، وزارت بهداشت و صنايع غذايي وظيفه دارند كه مواد ريزمغذي را وارد مواد غذايي كنند؛ به عنوان مثال لازم است كه كلسيم و ويتامين D به شير اضافه شود. با وارد كردن ريزمغذي‌ها به مواد غذايي مي‌توانيم از بيماري‌هايي مانند پوكي استخوان پيشگيري كنيم. اين امر از مواردي است كه نياز به درمان را در آينده كاهش مي‌دهد.

وي در رابطه با سلامت شيرهاي مصرفي در كشور، گفت: شيرهاي توليد شده توسط كارخانه‌هاي پاستوريزه از سلامت لازم برخوردارند، اما مواردي كه خارج از بازار و به صورت فله‌اي عرضه مي‌شوند قطعا مشكلات سلامتي را به دنبال خواهند داشت.

وزير بهداشت گفت: شيرهاي مصرفي در كشور از نظر آزمايش‌هاي آفلاتوكسين مورد بررسي قرار مي‌گيرند، اما معضل ما در مورد غلات، حبوبات و خشكبار است كه در اين زمينه نيز با انجام بررسي‌هاي مجدد، از مشكلات مربوط به آفلاتوكسين جلوگيري خواهد شد.

وي در ادامه در رابطه با افزايش حقوق و دستمزد رزيدنت‌ها، گفت: هيات‌ امناي دانشگاه‌ها موظفند متناسب با خدمات دستياران حقوق آنها را افزايش دهند. اخيرا نيز بسياري از هيات‌ امناها افزايش نسبي متعادلي را براي اين امر در نظر گرفته‌اند كه تا حد زيادي مشكلات آنها را برطرف مي‌كند. در عين حال برخي دانشگاه‌ها مواردي مانند كارانه را برا ي دستياران خود در نظر گرفته‌اند كه اين امر نيز كمكي براي مخارج زندگي آنهاست. در مجموع هيات‌ امناي دانشگاه‌ها موظفند اين مسايل را درون مجموعه خود حل و فصل كنند.

وزير بهداشت در ادامه درباره نوبت‌هاي طولاني مدت سي تي اسكن و ام آر آي و تجويز بيش از حد تصويربرداري از سوي برخي پزشكان، گفت: دستگاه‌هاي سي تي اسكن و ام آر آي بر اساس نظام سطح بندي و نظرات تخصصي كميسيون مربوطه توزيع مي‌شوند. با توجه به اين كه ورود هر دستگاه‌ ميليون‌ها دلار ارز از كشور خارج مي‌كند بايد به ميزان كافي و مورد نياز وارد شوند. خوشبختانه بر اساس نظام سطح‌بندي اكنون مشخص است كه چه مراكزي بايد سي تي اسكن يا ام آر آي داشته باشند. اگر بتوانيم سيستم ارجاع و پزشك خانواده را در كشور داشته باشيم، همه مردم بر اساس نظام ارجاع به مراكز تصويربرداري معرفي مي‌شوند و به اين ترتيب علاوه بر آن كه از تصويربرداري‌هاي بدون ضرورت جلوگيري مي‌شود، شلوغي برخي مراكز نيز از بين مي‌رود.

درمان ديابت نوع اول با روش سلول‌تراپي از سال آينده در كشور

وي در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در مركز تحقيقات غدد متابوليسم بيمارستان شريعتي در رابطه درمان‌هاي جديد ديابت، گفت: اقدامات آزمايشي سلول ‌تراپي براي بيماران ديابت نوع اول موفقيت‌آميز بوده است و در اوايل سال آينده اين درمان براي مبتلايان به ديابت نوع يك به كار گرفته مي‌شود.

دكتر دستجردي در پايان در رابطه با آخرين اقدامات در جهت بيمه شدن داروي آنژي پارس گفت: از آنجا كه اين دارو در درمان زخم پاي ديابتي بسيار موثر است و بيماران بسياري از آن منتفع شد‌ه‌اند، تحت پوشش بيمه قرار گرفتن آن از سوي وزارت بهداشت پيگيري مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.20068s, 18q