احتمال افزايش3برابري سرطان تا10سال آينده

۱۳۸۸/۱۰/۲۰ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 18744
احتمال افزايش3برابري سرطان تا10سال آينده
دكتر مرضيه وحيد دستجردي در بازديد از مركز غدد متابوليسم بيمارستان شريعتي، به بار بيماري‌هاي غيرواگير در جهان اشاره كرد و گفت: با توجه به افزايش اميد به زندگي و مسن شدن مردم كشور لازم است كه مراكز تحقيقاتي از وسعت بيشتري برخوردار شوند.

پيش بيني افزايش دو برابري ديابت و سه برابري سرطان تا 10 سال آينده

به گفته وزير بهداشت، حدود 11 درصد از جمعيت كشور به ديابت مبتلا هستند. همچنين حدود 12 تا 13 درصد از ايرانيان به اختلالات قند خون مبتلا بوده و در شرف ابتلا به ديابت قرار دارند. پيش بيني مي‌شود تا ده سال آينده شيوع بيماري‌هاي ديابت و قلبي - عروقي دو برابر و شيوع سرطان سه برابر شود.

وي با بيان اينكه 60 درصد مردم كشور افزايش وزن دارند، بر لزوم رعايت مسائل تغذيه‌اي و روش زندگي صحيح تاكيد كرد و گفت: بنابراين اهميت وجود مراكز تحقيقاتي اين چنيني در كشور بيش از پيش لازم است.

دكتر دستجردي به اقدامات انجام شده در زمينه سلول تراپي در مركز تحقيقات غدد متابوليسم بيمارستان شريعتي اشاره كرد و گفت: از آنجا كه تعداد زيادي از افراد از ديابت نوع يك رنج مي‌برند، اميدواريم در سال آينده بتوانيم از سلول تراپي براي درمان اين بيماران استفاده كرده و آنرا به كل كشور توسعه دهيم. حمايت فكري و اعتباري چنين مراكزي از وظايف وزارت بهداشت است.

وزير بهداشت در ادامه با اشاره به آزمايشگاه ويتامين D در مركز تحقيقات غدد متابوليسم بيمارستان شريعتي، گفت: از آنجا كه تغذيه حرف اول در سلامت را مي‌زند؛ وجود چنين آزمايشگاه‌هايي در كشور بسيار لازم است. همچنين بايد صنايع غذايي در رابطه با اعمال سياست‌هاي شوراي عالي سلامت كه متشكل از 13 وزارتخانه است موظف شوند.

در ادامه دكتر باقر لاريجاني رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به تاريخچه‌اي از فعاليت مركز تحقيقات غدد متابوليسم بيمارستان شريعتي، گفت: مركز تحقيقات غدد متابوليسم بيمارستان شريعتي به عنوان يك قطب شناخته شده در كشور فعاليت مي‌كند. اين مركز به طور خاص در زمينه ديابت، استئوپروز و بخش‌هاي مرتبط با آنها اقداماتي را در دست انجام دارد كه حمايت‌هاي اعتباري مي‌تواند اين تحقيقات را گسترش دهد.

حدود 300 هزار سال عمر مفيد ايراني‌ها به دليل ديابت از بين مي‌رود

با توزيع مناسب منابع، به بار بيماري‌ها توجه شود

دكتر لاريجاني با اشاره به مشكلات ناشي از بيماري ديابت، گفت: مطالعات نشان داده كه 10 تا 15 درصد از هزينه‌هاي بهداشتي درماني كشور آمريكا براي ديابت و هزينه‌هاي مرتبط با آن صرف مي‌شود. همچنين مطالعات انجام شده نشان داده كه حدود 300 هزار سال عمر مفيد ايراني‌ها به دليل ديابت از بين مي‌رود. بنابراين به نظر مي‌رسد اين مسئله از جمله مسائل مهم براي مسئولان بهداشتي كشور باشد تا با توزيع مناسب منابع به بار بيماري‌ها توجه شود.

وي با اشاره به راه اندازي مركز جديد ديابت در بيمارستان شريعتي، گفت: اميدواريم در اين كلينيك تمام خدمات لازم به بيماران ارائه شود و پروژه سلول درماني توسعه يابد. از آنجا كه 500 هزار مورد ديابت شناخته شده در تهران وجود دارد، پيش بيني مي‌شود سالانه در اين مركز سه تا چهار هزار بيمار با 9 هزار ويزيت سامان يابند. همچنين اميدواريم داروخانه اين كلينيك بتواند نياز بيماران را برطرف كند.

رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه توجه به جنبه‌هاي روانشناختي ديابت كمي مغفول مانده گفت: در جهت ساماندهي كلينيكي به اين منظور، تلاش مي‌شود.

وي ادامه داد:‌از حدود 40 تا 50 سال گذشته در كنترل ديابت تحول مبنايي صورت نگرفته است. بر اين اساس در مركز تحقيقات غدد متابوليسم بيمارستان شريعتي در درمان‌هاي نوين ديابت مانند پيوند كل پانكراس، انسولين خوراكي و سلول درماني اقداماتي در دست انجام است.

دكتر لاريجاني با بيان اينكه مطالعات جداسازي در سلول‌هاي پانكراس به طور مكرر انجام مي‌شود، گفت: مطالعات حيواني اين امر انجام شده، اميدواريم در ارديبهشت ماه سال آينده اولين مورد انساني آن نيز انجام شود؛ چرا كه اين امر در درمان بيماري ديابت موثر است.

40 تا 80 درصد جمعيت كشور كمبود شديد ويتامين D دارند

وي در ادامه با بيان اينكه 70 درصد زنان بالاتر از 50 سال و 50 درصد مردان بالاتر از 50 سال استئوپروتيك هستند، گفت: 40 تا 80 درصد جمعيت كشور كمبود شديد ويتامين D ‌دارند كه در اين زمينه نيز اقداماتي از جمله برگزاري سمينارهاي متعدد صورت گرفته است. همچنين انجمن ملي استئوپروز هم سامان يافته است.

دكتر دستجردي با اشاره به روش‌هاي جديدي به منظور اندازه گيري قند خون از بزاق، گفت: اين روش‌ها در دست انجام است. اميدواريم بتوانيم اين اقدامات جديد را پيش ببريم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.00509s, 18q