سونوگرافي ضرري براي جنين ندارد

۱۳۸۸/۱۰/۲۱ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 18760
سونوگرافي ضرري براي جنين ندارد
دكتر احمد سلطاني‌شيرازي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در گذشته به دليل امكانات محدود، براي تشخيص يك بيماري و مشخص كردن وضعيت آن لازم بود عمل جراحي انجام شود كه در بسياري مواردي انجام عمل ضرورتي نداشت اما امروزه با استفاده از تكنيك‌هاي نوين تصوير‌برداري، مي‌توان بسياري از بيماري‌هاي زنان را به موقع تشخيص داد كه موجب مي‌شود اقدامات درماني نيز با سرعت و دقت بيشتري انجام شود.

وي تصريح كرد: در كنگره سه روزه راديولوژي زنان كه از 30 دي تا 2 بهمن با حضور اساتيد برجسته كشور در دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز برگزار مي‌شود، آخرين دستاوردهاي تصويربرداري در زمينه تشخيص بيماري‌هاي زنان بررسي مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: در روز نخست كنگره، دستاوردها و تكنيك‌هاي تصويربرداري در زمينه تشخيص ضايعات لگن، تشخيص علت دردهاي لگني و تصويربرداري از رحم بررسي مي‌شود.

دبير دومين كنگره كشوري راديولوژي زنان بيان كرد: در دومين روز كنگره نقش روش‌هاي نوين تصويربرداري در تشخيص سرطان پستان مورد بررسي قرار مي‌گيرد و در سومين و آخرين روز برگزاري اين همايش نيز نقش تصوير‌برداري در تشخيص به موقع تيروئيد و پوكي استخوان بررسي مي‌شود.

وي تاكيد كرد: همچنين در روز سوم روش‌هاي تشخيص بيماري‌هاي مادرزادي جنين با استفاده از تكنيك‌هاي تصويربرداري نيز بيان خواهد شد.

سلطاني‌شيرازي گفت: امروزه استفاده از تكنيك‌هاي تصويربرداري در تشخيص بيماري‌هاي زنان بسيار پيشرفت كرده و با استفاده از روش‌هاي مختلف تصويربرداري مي‌توان بيماري‌هايي مانند سرطان پستان، سرطان رحم، تيروئيد، سرطان تخمدان، بيماري‌هاي مربوط به اعضاي تناسلي زنان و اختلالات مادرزادي جنين را به موقع تشخيص داد.

وي ادامه داد: هم اكنون امكان تشخيص اختلالات مادرزادي جنين هشت هفته پس از بارداري در خوزستان وجود دارد.

دبير دومين كنگره كشوري راديولوژي زنان تصريح كرد: همچنين با توجه به اين كه بسياري از بيماري‌هاي زنان مانند انواع سرطان‌ها در خوزستان شيوع زيادي دارند استفاده از روش‌هاي مختلف تصويربرداري مي‌تواند بسياري موثر باشد.

وي خاطرنشان كرد: اكنون در دنيا از هر 11 زن يك نفر به سرطان پستان مبتلا مي‌شود و اين ميزان در آمريكا يك به 9 است.

سلطاني‌شيرازي بيان كرد: روش‌هاي تصويربرداري هيچ عوارضي ندارد و علاوه بر آن چه برخي افراد تصور مي‌كنند، ثابت شده كه سونوگرافي هيچ ضرري براي جنين ندارد.

وي تاكيد كرد: همچنين انجام MRI نيز هيچ ضرري براي زن باردار و جنين او نخواهد داشت و تنها بايد در استفاده از ماده حاجب دقت كرد اين نكات در كنگره بررسي مي‌شود.

دبير دومين كنگره كشوري راديولوژي زنان درباره نقش تكنيك‌هاي تصويربرداري در تشخيص تيروئيد، گفت: شيوع تيروئيد در زنان خوزستان 10 برابر بيشتر از مردان است و با استفاده از تكنيك‌هاي نوين تصويربرداري مي‌توان بيماري تيروئيد را به موقع تشخيص داد و آن را درمان كرد.

سلطاني‌شيرازي افزود: حدود 400 متخصص در رشته‌هاي راديولوژي، جراحي، داخلي، زنان و مامايي از سراسر كشور در كنگره سه روزه راديولوژي زنان شركت خواهند كرد و حدود 30 مقاله نيز به صورت سخنراني ارائه خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.65149s, 18q