تنها 36 مركز تحقيقات علوم پزشكي كشور رديف بودجه مستقل دارند

۱۳۸۸/۱۰/۲۱ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 18762
تنها 36 مركز تحقيقات علوم پزشكي كشور رديف بودجه مستقل دارند
دكتر مرضيه وحيد دستجردي در حاشيه مراسم پانزدهمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشكي رازي در جمع خبرنگاران اظهار كرد: كساني كه دكتري دريافت مي‌كنند به مدت يك تا دو سال مي‌توانند از تسهيلات دوره پسادكتري بنياد ملي نخبگان استفاده كنند.

اين افراد در مراكز تحقيقاتي و پژوهشي دانشگاه‌ها مشغول به كار شده و به عنوان هيات علمي حقوق دريافت مي‌كنند و اگر مركز مورد نظر در يك سال اول از كاركرد اين افراد راضي بودند، اين كار مي‌تواند ادامه پيدا كند.

وزير بهداشت ادامه داد: اين كار فعاليت خوبي است كه صورت مي‌گيرد و كساني كه جذب مراكز تحقيقاتي مي‌شوند مي‌توانند از اين رهگذر يك سري مراحل بوركراسي‌ اداري را كه در مسير فعاليتشان وجود دارد برطرف كنند.

وي ادامه داد: گروه ديگر محققان جواني هستند كه مي‌توانند از امكانات اعتباري دانشگاه‌ها به خصوص علوم پزشكي اگر چه به حد لازم نباشد، استفاده كنند و نيز كساني كه در خارج از كشور هستند و علاقمند به همكاري مي باشند، مي‌توانند از اين طريق همكاري لازم را داشته باشند.

دستجردي در خصوص اين كه بودجه سال آينده وزارتخانه افزايش خواهد يافت يا خير، پاسخ داد : بودجه تحقيقات علوم پزشكي افزايش يافته كه اگر در مجلس شوراي اسلامي تصويب شود، افزايشي براي پژوهش ديده مي‌شود و در عين حال مي‌توان گفت كه 110 ميليارد تومان اعتبار كل بودجه پژوهشي در حوزه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي است.

وي در ادامه توضيح داد: سهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از بودجه پژوهشي كشور 3 درصد است در حالي كه اين وزارتخانه 30 درصد توليدات و دستاوردهاي پژوهشي كشور را دارد.

وحيد دستجردي خاطر نشان كرد: برنامه اين است كه با اجتماع مراكز پژوهشي، پژوهشگاهي را داشته باشيم كه از اين طريق ارتباط با صنعت نيز افزايش يابد. اگر چه اين اعتبار كم است، اما اگر بتوانيم آن را اضافه كرده و ارتقاء دهيم، قطعا به نفع صنعت خواهد بود، زيرا پژوهش‌ها كاربردي مي‌شوند.

وي در پاسخ به اين مطلب كه بعضي از اين محققان معتقدند كه طرح آنها تنها مكتوب مي ماند و به مرحله اجرا نمي‌رسد، يادآور شد: اين طرح‌ها از يك داوري بسيار سخت عبور مي‌كند و قابليت اجرايي شدن را نيز دارد، بنابراين اگر صندوق پژوهش داشته باشيم كه اين صندوق نيز بين بخش خصوصي و دولتي است، يعني يكسري از اعتبارات را دولت و يكسري را بخش تعاوني يا خصوصي در اختيار مي‌گذارد، به اين امر كمك مي‌كند كه طرح‌ها بر روي كاغذ نمانده و عملياتي شود تا به صورت يك محصول در آيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.77455s, 18q