چگونه قدرت و كارآيي مغز را افزايش دهيم؟

۱۳۸۸/۱۰/۲۱ - ۱۱:۵۱ - کد خبر: 18764
چگونه قدرت و كارآيي مغز را افزايش دهيم؟
مارسي پاراشيل متخصص تغذيه و مدير تغذيه باليني در نظام بهداشتي هندريك آمريكا مي‌گويد: سه عامل مهمي كه مي‌تواند قدرت مغز را افزايش دهد نوع غذا، آب و اكسيژن هستند و برخي از اين عادات اين سه فاكتور را به ميزان قابل توجهي تحت الشعاع قرار مي‌دهند. البته ورزش و غذاي مناسب، سلامت مغز را تضمين مي‌كند.

همچنين پژوهشگران دانشگاه ايالتي آريزونا به چند عادت رفتاري اشاره كرده‌اند كه توان و كارآيي مغز را پايين مي‌آورند. اين رفتارها شامل پرهيز از خوردن صبحانه، پرخوري، استعمال دخانيات، مصرف زياد مواد قندي، آلودگي هوا، كمبود خواب، كاهش تفكر مثبت و كار كشيدن از مغز به هنگام بيماري هستند.

اشخاصي كه صبحانه نمي‌خورند قند خونشان به سطح پائين‌تري افت مي‌كند. اين امر باعث تامين نامناسب مواد غذايي براي مغز و در نتيجه افت فعاليت مغزي مي‌شود. از سوي ديگر، پرخوري هم سلامت مغز را به خطر مي‌اندازد. پرخوري باعث تصلب شرائين (سختي ديواره رگ‌هاي) مغز شده و منجر به كاهش قدرت ذهني مي‌شود. دخانيات نيز باعث كوچك شدن قابل توجه مغز شده و حتي منجر به بروز آلزايمر مي‌شود. علاوه بر اينها استفاده زياد از مواد قندي و شيرين جذب پروتئين و مواد غذائي را متوقف و منجر به سوء تغذيه و احتمالا اختلال در رشد مغزي خواهد شد.

به گزارش ايسنا با توجه به اينكه گفته شد يكي از فاكتورهاي اصلي براي سلامت و قدرت مغزي اكسيژن است پس قطعا آلودگي هوا عامل مهمي است كه اين عضو را تهديد مي‌كند. مغز بزرگترين مصرف كننده اكسيژن در بدن ماست. دميدن هواي آلوده باعث كاهش اكسيژن تاميني مغز شده و منجر به كاهش كارآيي اين عضو مهم مي‌شود.

خواب كافي هم به مغز ما استراحت مي‌دهد. دوره طولاني كاهش خواب به تسريع مرگ سلولهاي مغزي منجر خواهد شد. همچنين كار كشيدن از مغز يا مطالعه در زمان بيماري ممكن است سبب كاهش كارآيي مغز و در نتيجه صدمه مغزي شود

و بالاخره محققان معتقدند؛ تفكر بهترين راه براي تمرين دادن به مغز است. كاهش افكار مثبت مغزي ممكن است باعث كوچك شدن مغز شود.

بر اساس اين گزارش، مغز انسان داراي انتقال دهنده عصبي است كه مهمترين آنها دوپامين، سرتونين و استيلكولين هستند. اين انتقال دهنده‌ها در زرده تخم مرغ، نخودفرنگي، گوشت، ماهي، شير، پنير و سبزيجاتي چون كلم بروكلي و كلم پيچ موجود هستند. همچنين دوپامين در مغزها، گوشت ماهي، محصولات سويا و غذاهاي پروتئيني يافت مي‌شود. سرتونين نيز در غذاهاي كربوهيدرات مثل نان و پاستا و سيب زميني موجود است.

محققان انجمن قلب آمريكا نيز اخيرا بر اين باور هستند كه آنچه براي قلب مفيد است براي مغز نيز سودمند است.

به گفته محققان؛ اين اقدامات نه تنها توان و كارآيي مغز را بهبود مي‌بخشد بلكه مي‌تواند در پيشگيري از آلزايمر نيز موثر باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.47978s, 18q