ایجاد پژوهشگاه مشترک دانشگاه و صنعت/ایجاد پارک فناوری در علوم پزشکی

۱۳۸۸/۱۰/۲۱ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 18771
ایجاد پژوهشگاه مشترک دانشگاه و صنعت/ایجاد پارک فناوری در علوم پزشکی
دکتر مرضیه وحیددستجردی روز یکشنبه در پانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی افزود: برای رسیدن به اهداف چشم انداز ایران 1404 باید حوزه های پژوهشی را تقویت کنیم.

وی اظهار داشت: ایجاد بورس های دانشگاهی در صنعت و اعطای گرانت های پژوهشی برای محققان از سوی صنعت می توانند به عنوان راهکارهای تقویت این ارتباط به کار رود.

وزیر بهداشت به لزوم تشکیل صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت: در صورتی که این صندوق مشترک با بخش خصوصی، تعاونی و دولتی ایجاد شود، سرمایه لازم برای پژوهش تامین می شود و پژوهش به سوی تولید انبوه حرکت می کند.

وی اظهار داشت: اعطای فرصت فعالیت به دانشجویان و محققان جوان در پژوهشکده های بین رشته ای از دیگر برنامه های وزارت بهداشت است در این راه استفاده دانشجویان از دوره های پسادکتری می تواند راهگشا باشد.

وحیددستجردی از اعطای گرانت به محققان دانشگاه های علوم پزشکی و استفاده از توان دانشگاه های مادر برای اعطای فرصت های مطالعاتی به اساتید جوان دانشگاههای کوچک را بخش دیگری از برنامه های وزارت بهداشت نام برد و افزود: در صورتی که حمایت های مالی و اعتباری مناسبی از پژوهش صورت گیرد ما می توانیم 5 سال زودتر از سند چشم انداز به هدف توسعه و ارتقا به رتبه اول منطقه دست یابیم.

وی توسعه شاخص های اعتبار بخشی و پایش مراکز تحقیقاتی را از برنامه های وزارت بهداشت دانست و گفت: سیاستگذاری وزارتخانه در روند ارتقای پژوهش است و در این راه دانشگاههای علوم پزشکی باید ارتباط با صنعت را به عنوان یکی از اولویت ها دنبال کنند صنعت دارویی، غذایی و محیط زیست از جمله حیطه هایی هستند که دانشگاهها باید با صنعت ارتباط ویژه داشته باشند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: ارتباط دانشگاهها با صنعت در پژوهش های ماموریت مدار تعریف می شود و دانشگاهها می توانند پژوهش های کاربردی صنعت را پاسخ دهند.

وی پارک علم و فناوری را نیاز حوزه تحقیقات علوم پزشکی دانست و گفت: جای این پارک در حوزه تحقیقات پزشکی خالی است و برای این کار ابتدا باید با تشکیل شرکتهای دانشگاه و صنعت ارتباط این حوزه تقویت شود.

وحیددستجردی با اشاره به رشد تولید مقالات ایرانی در دو نمایه نامه بین المللی ISI و Scopus گفت: 49 هزار مقاله ایرانی در نمایه Scopus و 39 هزار مقاله در ISI در دهه اخیر به چاپ رسیده که رتبه ایران را در نمایه ISI به 41 و در نمایه Scopus به 21 رسانده است همچنین 17 مجله از 30 مجله ایرانی نمایه شده در ISI در حوزه علوم پزشکی هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.63133s, 18q