تعداد متخصصان طب اورژانس در كشور كمتر از 3 درصد استاندارد دنياست

۱۳۸۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 18773
تعداد متخصصان طب اورژانس در كشور كمتر از 3 درصد استاندارد دنياست
دکتر علي بيداري رئيس انجمن علمي طب اورژانس ايران در نشست خبري که صبح امروز20 دي ماه برگزار شد، گفت: با اين که رشته طب اورژانس در جهان به عنوان رشته نوپديد است، بيشترين ميزان توسعه و اشاعه را در بين کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه دارد. علت اصلي گسترش اين رشته در دنيا برخلاف ساير تخصص‌هاي ديگر که معمولا ناشي از اراده و تفکر خواص در اين زمينه بوده است، به انتظارات مردمي و درخواست آنها از سيستم سلامت جامعه برمي گردد.

وي افزود: مردم انتظار دارند در هر زمان و هر لحظه از بهترين سيستم خدمات بهداشتي در موارد اورژانس استفاده کنند و نظام اورژانس در هر کشور شبکه ايمن آن اجتماع محسوب مي‌شود که باعث ارتقاي رضايت مندي مردم از نظام سلامت خواهد بود، اين مقوله باعث شده تا سياستمداران و دست اندرکاران نظام سلامت بسياري از کشورها به طور جدي در فکر ايجاد اصلاحات در نظام سلامت با محوريت تخصص گرايي در اين زمينه باشند.

دبير برد تخصصي رشته طب اورژانس تصريح کرد: چنانچه مطابق استانداردهاي جاري در کشورهاي در حال توسعه يافته بپذيريم که به ازاي هر10 هزار نفر جمعيت به يک متخصص طب اورژانس نياز داريم به سادگي مي‌توان تخمين زد براي جمعيت 70 ميليوني کشور به 7 هزار متخصص طب اورژانس نياز است.

وي اظهار داشت: در حال حاضر تعداد اين متخصصان در کشور کمتر از 200 نفر است، براي رسيدن به استانداردهاي بين‌المللي لازم است، ظرفيت تربيت اين رشته در کشور نزديک به 300 نفر در سال ارتقاء يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.24507s, 18q