استعمال قليان به راحتي دربرخي فيلم‌هاوسريال‌هانمايش داده مي‌شود

۱۳۸۸/۱۰/۲۲ - ۱۰:۵۲ - کد خبر: 18780
استعمال قليان به راحتي دربرخي فيلم‌هاوسريال‌هانمايش داده مي‌شود
دكتر انوشيروان محسني بندپي، ناظر مجلس شوراي اسلامي در ستاد كشوري كنترل و مبارزه با دخانيات، با اشاره به تصويب قانون جامع كنترل و مبارزه با دخانيات در سال 85، گفت: ايران يكي از پنج كشورهاي دنياست كه از اين قانون برخوردار است. اما متاسفانه با گذشت سه سال از تصويب اين قانون اغلب به ظاهر اين قانون پرداخته شده و به محتواي آن توجهي نشده است.

وي با انتقاد از آن كه جلسات ستاد كشوري كنترل و مبارزه با دخانيات از نظم كاري برخوردار نيست، به آثار سوء مصرف سيگار در روان و جسم افراد اشاره كرد و گفت: به نظر مي‌رسد ستاد كشوري كنترل و مبارزه با دخانيات ابتدا بايد در جهت ارتقاي آگاهي جامعه نسبت به عوارض مواد دخاني تلاش كند؛ چرا كه نتيجه اين تغيير نگرش مي‌تواند آثار مثبتي را به دنبال داشته باشد.

محسني بندپي‌ با انتقاد از عملكرد سازمان صدا و سيما در زمينه نمايش تصاوير استعمال دخانيات در برخي فيلم‌ها و سريال‌ها، گفت: متاسفانه در برخي فيلم‌ها و سريال‌هاي صدا و سيما به راحتي مصرف قليان با ژست‌هاي آنچناني به نمايش درمي‌آيد. اين در حالي است كه چنين تصاويري مي‌تواند در آحاد جامعه تاثير گذارد.

وي با تاكيد بر آن كه كاهش مصرف مواد دخاني احساس مسووليت و همكاري بين بخشي را مي‌طلبد، ادامه داد: اگر نوجواني به سيگار اعتياد پيدا كند، در آينده ممكن است مواد افيوني در نظر وي عادي جلوه كنند. بنابراين اگر موضوعي در نوجواني به فرهنگ تبديل شود، تغيير آن در آينده مشكل خواهد بود.

محسني بندپي با اشاره به مضرات مصرف قليان و با بيان اين كه مصرف قليان به مراتب خطرناك‌تر از سيگار است، به رابطه افزايش قيمت مصرف سيگار و كاهش مصرف آن اشاره كرد و گفت: افزايش قيمت مواد دخاني هر ساله در دستور كار مجلس قرار مي‌گيرد. در مجموع لازم است در جهت كاهش مصرف سيگار، دسترسي آحاد جامعه به ويژه نوجوانان و جوانان به سيگار را محدود كرد.

ناظر مجلس شوراي اسلامي در ستاد كشوري كنترل و مبارزه با دخانيات گفت: سالانه در كشور، هزار و 740 ميليارد سيگار دود مي‌شود كه هزينه وزارت بهداشت براي درمان عوارض ناشي از سيگار بسيار بيشتر از اين ميزان است.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس در پايان خطاب به اعضاي حاضر در ششمين جلسه ستاد كشوري كنترل و مبارزه با دخانيات، گفت: در صورت وجود نقصي در قانون جامع كنترل و مبارزه با دخانيات، مجلس آمادگي لازم براي برطرف كردن اين نقص‌ را دارد. همچنين مجلس مي‌تواند حضور وزير دادگستري در ستاد كشوري كنترل و مبارزه با دخانيات را در قالب طرحي دو فوريتي مطرح كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.67282s, 18q