بيماران کليوي مراقب استفاده از دئودورانت‌هاي ضدعرق باشند

۱۳۸۸/۱۰/۲۲ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 18782
بيماران کليوي مراقب استفاده از دئودورانت‌هاي ضدعرق باشند
دکتر محمد علي نيلفروش زاده در گفت‌وگو با ایسنا گفت: عرق به خودي خود، داراي بو نيست مگر اين که توسط باکتري‌هايي که در مناطق گرم و مرطوب فعاليت مي‌کنند دچار بو شود و به خصوص ناحيه زير بغل که به عنوان گرم‌ترين سطوح بدن انسان به شمار مي‌رود و غدد عرقي باعث رطوبت نسبي آن مي‌شود، بيشتر با اين موضوع مرتبط است.

وي در ادامه ضمن بيان اين که دئودورانت‌ها مي‌توانند براي پوشاندن بوي عرق داراي عطر باشند و بعضي اوقات ترکيبات طبيعي چون عصاره رازک به عنوان ماده ضد ميکروبي به کار مي‌روند؛ افزود: در تهيه مام‌ها ترکيباتي مانند کلريد آلومينيوم و کلروهيدرات آلومينيوم به عنوان ضد عرق‌هاي وسيع به کار مي‌روند که با کاهش تعريق و رطوبت رشد باکتري‌ها را متوقف مي‌کنند.

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران تصريح کرد: آلومينيوم به عنوان يک نوروتوکسين مطرح است و عوارض روي سطح خوني - مغزي داشته و باعث مستعد شدن زمينه در فرد براي آسيب به DNA مي‌شود. از طرفي توصيه مي‌شود افرادي که دچار اختلال کليوي هستند از ترکيبات حاوي آلومينيوم پرهيز کنند؛ چون در معرض خطر پيشرفت اختلال فعاليت کليوي هستند.

همچنين با توجه به اينکه امکان دفع مواد و داروهايي که از طريق کليه و مجاري ادراري دفع مي‌شوند در بيماران کليوي کمتر است، توجه به اين نکته ضروري است که دفع آلومينيوم نيز از طريق کليه صورت مي‌گيرد، بنابراين استفاده مکرر و طولاني مدت از دئودورانت‌ها مي‌تواند به مرور زمان باعث رسوب و تجمع آلومينيوم در بدن فرد شده و عوارض و مشکلات بسياري به دنبال داشته باشد. ضمن اين که مطالعات نشان مي‌دهند افزايش سطوح آلومينيوم در درازمدت مي‌تواند باعث بروز آلزايمر شده و با عوارضي چون کم خوني، تشنج، علائم استخواني و شکستگي‌هاي استخوان مرتبط است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.51939s, 18q