طرح ايمني بيمار در10 بيمارستان كشور اجرا مي‌شود

۱۳۸۸/۱۰/۲۲ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 18790
طرح ايمني بيمار در10 بيمارستان كشور اجرا مي‌شود
دكتر محمد سادات كچويي با اعلام اين مطلب افزود: در اجلاس اخير منطقه مديترانه شرقي سازمان بهداشت جهاني (EMRO) هر يك از اعضاء ملزم شدند تا طرح ايمني بيمار را در يكي از بيمارستان‌هاي كشور خود به اجرا در آورند اما جمهوري اسلامي ايران اين طرح را به طور همزمان در 10 بيمارستان اجرا مي‌كند.

وي افزود: علاوه بر اين، فعاليت‌هاي اطلاع رساني، آموزشي مربوط به ارتقاي شاخص‌هاي ايمني بيمار در 200 بيمارستان ديگر كشور نيز به اجرا درمي‌آيد.

سادات كچوئي، وجود خطاهاي پزشكي را يك واقعيت تلخ در نظام سلامت دنيا عنوان كرد و گفت: اجراي طرح ايمني بيمار، بستر علمي لازم جهت سنجش آمار و برنامه ريزي براي كاهش اين قبيل خطاها را فراهم خواهد كرد.

وي، گزارش گيري و كنترل عفونتهاي بيمارستاني را از ديگر اجزا طرح ايمني بيمار ذكر كرد و افزود: تمايل كادر درمان دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني زاهدان به شناسايي مشكلات و اهتمام خودجوش آنان براي رفع عفونت‌هاي بيمارستاني، مهمترين دليل براي انتخاب بيمارستان علي بن ابي طالب (ع) زاهدان به عنوان يكي از 10 بيمارستان مجري اين طرح در كشور بوده است.

رئيس اداره نظارت بر درمان كشور در بخش ديگري از سخنان خود از تدوين شاخص‌هاي ملي ايمني بيمار خبر داد و افزود: اين شاخص‌ها به صورت بومي و به منظور ارزيابي كيفيت خدمات براي هر بيمارستان طراحي مي‌شود.

دكتر آراسته، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي زاهدان نيز اجراي طرح ايمني بيمار را گامي مهم در زمينه افزايش رضايت مندي و احساس آرامش بيماران در محيطهاي درماني عنوان كرد و گفت: بروز عفونت‌هاي بيمارستاني يكي از نگراني‌هاي جدي بيماران و پزشكان معالج است.

شايان ذكر است، در اين جلسه بر نقش سياستگذاري و نظارتي دولت در بخش درمان، تاكيد بر ضرورت اصلاح و واقعي سازي تعرفه‌هاي بخش دولتي، برنامه‌ريزي براي تقويت نيروي انساني شاغل در مراكز درماني وابسته به بخش دولتي، اصلاح قوانين نظارتي، تفويض اختيار به دانشگاههاي علوم پزشكي و لحاظ واقعيتهاي منطقه‌اي در تدوين ضوابط نظارتي تاكيد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.84802s, 19q