ارتباطي ميان تزريق واکسن‌هاي سه‌گانه و خطر ابتلا به اوتيسم وجود ندارد

۱۳۸۸/۱۰/۲۳ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 18798
ارتباطي ميان تزريق واکسن‌هاي سه‌گانه و خطر ابتلا به اوتيسم وجود ندارد
حدود يک دهه پيش پزشكي در انگلستان مدعي شد که با بررسي 12 کودک متوجه شده بين تزريق اين واکسن‌ها و بروز بيماري‌هاي روده و اوتيسم ارتباطي وجود دارد.

هر چند اين ادعا در تحقيقات بعدي نيز مورد تاييد قرار نگرفت، اما تحقيق جديد ديگري بر 96 کودک لهستاني 2 تا 15 ساله مبتلا به اوتيسم انجام گرفت كه طي آن هر کودک با دو کودک همسن و هم جنس که توسط دکتر مشترك تحت درمان قرار گرفتند، مقايسه شدند، برخي از کودکان واکسن سه گانه دريافت کرده بودند، در حالي که ديگران واکسينه نشده بودند يا تنها در برابر سرخک واکسينه شده بودند.

در اين مطالعات مشخص شد: کودکاني که واکسن سه گانه دريافت کرده بودند در مقابل كودكان غير واكسينه ‌ريسک كمتري براي ابتلا به اوتيسم داشتند. حتي افرادي که تنها واکسن سرخک را دريافت کرده بودند نيز افزايش ريسک به ابتلا به اوتيسم را نداشتند.

براساس گزارش رويترز، محققان معتقدند، والدين بايد در خصوص ايمني واکسن سه گانه مطمئن و قانع باشند. در اين مطالعه از 96 کودک مبتلا به اوتيسم 8 کودک واکسني در برابر سرخک دريافت نکرده بودند درحالي که حدود 41 درصد واکسن سه گانه دريافت كرده بودند و نيمي از آنان تنها در برابر سرخک واکسينه شده بودند.

از طرف ديگر 55 درصد کودکان سالم، واکسن سه گانه تزريق کرده بودند، 45 درصد تنها در برابر سرخک واکسينه شده بودند و تنها يک کودک اصلا واکسينه نشده بود.

اين مطالعات توضيح نمي دهد که چرا کودکان واکسينه شده، ريسک ابتلا به اوتيسم کمتري دارند ولي برخي اين گونه گمان مي کنند که گاهي کودکان قبل از دريافت واکسن سه گانه شروع به نشان دادن علائم اوتيسم يا ساير بيماري‌ها مي کنند كه در اين صورت پزشكان و والدين بايد از واکسيناسيون کودکان خودداري کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79926s, 18q