ويروس آنفلوآنزای نوع «آ» تا 48 ساعت بر سطوح صيقلي ماندگار است

۱۳۸۸/۱۰/۲۳ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 18802
ويروس آنفلوآنزای نوع «آ» تا 48 ساعت بر سطوح صيقلي ماندگار است
دكتر عمادي كوچك در دومين كنفرانس آنفلوآنزاي آ ويژه دندانپزشكان، تب به همراه سرفه خشك و گلودرد را از علايم غالب آنفلوآنزا برشمرد و افزود: اگرچه طول مدت بيماري پنج روز است، اما بيماري پر سر و صدا و آزاردهنده‌اي است و در 95 درصد موارد با استراحت بهبود مي‌يابد.

وي افزود: اما اگر بيمار به ديسترس تنفسي، تاكي پنه، سيانوتيك شدن، خلط خوني، chest pain، كاهش سطح هوشياري، قطع نشدن تب پس از 3 روز دچار شد بايد يقين داشت كه بيماري به سمت عارضه دار شدن مي‌رود.

معاون آموزشي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه زنان باردار، مبتلايان به بيماري‌هاي زمينه‌اي، قلبي، ريوي نظير آسم و برونشيت، افراد مسن، كودكان زير 5 سال،‌ افراد بالاي 65 سال، بيماران پيوند از جمله افراد در معرض خطر هستند، گفت: همچنين آنفلوآنزاي آ براي مبتلايان به ايدز و نقص ايمني خطرناك است.

دكترعمادي كوچك، تشخيص قطعي آنفلوآنزاي آ را از طريق نمونه برداري به كمك سوآپ از ناحيه ناز و فارنژيال بيمار و قراردهي آن در محيط دربسته براي ارسال به آزمايشگاه جهت انجام تست PCR برشمرد و افزود: البته راه شناسايي ديگري چون كشت ويروس و سرولوژي وجود دارد كه در دنيا مرسوم نشده است.

وي با بيان اينكه سه نوع ويروس آنفلوآنزاي A , B , C وجود دارد، گفت: اما بيشتر آنفلوآنزاي نوع A در انسان، پرندگان و پستانداران بيماري ايجاد مي‌كند كه البته نوع B آنفلوآنزا هم كه به حد A شايع نيست قدرت بيماري‌زايي انسان را دارد.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني با بيان اينكه سطح خارجي ويروس آنفلوآنزاي نوع آ حاوي «زوائد گليكوپروتئيني» است، گفت: برخي از آنها هموآگلوتيني (H) و برخي نوروآمينداز (N) هستند و در اين ويروس خطر بروز انحرافات ژنتيكي نظير موتاسيون وجود دارد از اين رو ماهيت اين ويروس از سالي به سال ديگر متفاوت است.

دكتر عمادي كوچك با اشاره به اينكه ويروس آنفلوآنزاي H5N1‌ (پرندگان) در فاصله زماني 2003 تا 2006 همه گيري ايجاد كرد، افزود: البته پاندمي آنفلوآنزاي نوع آ در سال 1918 با 40 ميليون قرباني، ‌در سال 1957 در آسيا با 2 ميليون مرگ و بالاخره در سال 1968 در هنگ كنگ بروز كرده است.

وي با بيان اينكه همه‌گيري آنفلوآنزاي پرندگان (H5N1) حدود 400 نفر مبتلا بودند كه از اين تعداد 260 نفر (بيش از 60 درصد موارد) مردند، گفت: دنيا از سال 2003 ميلادي در انتظار بروز پاندمي جديدي بود.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني، ويروس آنفلوآنزاي خوكي را تركيبي از آنفلوآنزاي پرندگان و خوكي برشمرد و افزود: اگرچه در اوايل پاندمي منشا آن خوك بوده است اما با انتقال آن از انسان به انسان ديگر نام خوكي براي آن مناسب نيست.

دكتر عمادي كوچك با اشاره به قدرت سرايت بالاي آنفلوآنزاي آ درعين حال ميزان مرگ و مير آن را كمتر از 5/0 درصد عنوان كرد و افزود: هر موج اين بيماري 6 تا 8 هفته طول مي‌كشد و پس از 2 تا 3 ماه فروكش، موج بعدي شروع مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.77971s, 18q