دانشمندان، افزايش بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوانات را پيش بيني مي‌كنند

۱۳۸۸/۱۰/۲۳ - ۱۰:۳۱ - کد خبر: 18808
دانشمندان، افزايش بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوانات را پيش بيني مي‌كنند
روزنامه ديلي تلگراف در مقاله جديدي ادعا كرده است: اگر آنفلوآنزاي خوكي زمستان امسال به اندازه كافي شما را نسبت به سلامتي‌تان نگران نكرده بايد گفت، هنوز اخبار ناخوشايندي از بيماريهايي كه در پيش رو داريم، وجود دارد.

اين روزنامه مي‌نويسد: گروهي از دانشمندان معتقدند كه دسته‌اي از بيماريهاي جديد قابل انتقال از حيوانات به انسان در گوشه و كنار دنيا در كمين هستند.

كارشناسان با ادعاي تغييرات جوي و آشفتگي‌هاي محيط زيستي بر اين امر تاكيد مي‌كنند و آماده قدرت گرفتن شيوع بيماريها به دليل افزايش گرماي زمين و تغييرات در روش كشاورزي انسان و استفاده از زمين هستند.

دكتر مونتيرا پونگسيري يك دانشمند بهداشت محيط زيست در آژانس حفاظت از محيط زيست آمريكا در اين باره اظهار داشت: به نظر مي‌رسد كه ما تحت يك تغيير متمايز در اكولوژي جهاني بيماري هستيم.

وي افزود: اين ظهور اخير بيماريهاي عفوني، ظاهرا از جهاني سازي و نابساماني‌هاي اكولوژيك نشات مي‌گيرد.

جورگن ريچ، يكي ديگر از اين محققان در دانشگاه ايالتي كنزاس مي‌گويد؛ همچنان كه سكونتگاه‌هاي گياهي و جانوري تخريب مي‌شوند گونه‌هايي از حيوانات از بين مي‌روند و انسانها بيشتر از هر زمان ديگر در تاريخ حيات بشر در تماس با حيوانات قرار مي‌گيرند و بنابراين بيماريهاي خاص وارد مناطقي مي‌شوند كه در گذشته هرگز در اين نواحي نبوده‌اند.

با افزايش گرماي زمين، تعداد پشه‌هاي ناقل مالاريا افزايش مي‌يابد و يكي از بهترين نمونه‌ها در اين مورد بيماري ايدز است كه در آفريقاي غربي از شامپانزه‌ها به انسان منتقل شد.

طبق گزارش تلگراف از آن زمان تاكنون بيش از 25 ميليون نفر بر اثر ابتلا به ايدز جان خود را از دست دادند. جديدترين موارد اين بيماري‌ها نيز همين آنفلوآنزاي خوكي بوده كه حاصل تركيب ويروس‌هاي آلوده كننده انسانها، ‌خوكها و پرندگان و توليد يك زنجيره جديد ويروسي است.

اين گزارش مي‌افزايد: از سال 1940 بيش از 300 بيماري جديد شناخته شده است كه 60 درصد آنها از حيوانات به انسان منتقل شده‌اند و 70 درصد نيز ناشي از تماس با حيات وحش بوده‌اند.

دكتر ديويد مورل سخنران اكولوژي در دانشگاه كالج لندن ضمن ارائه اين آمار خاطرنشان كرد: من انتظار ادامه ظهور بيماريهاي جديد ناشي از تماس با حيوانات در قرن حاضر را مي‌كشم.

دكتر ريچ مي‌افزايد: در بخش‌هاي خاصي از جهان مثل جنوب شرق آسيا، انسانها در تماس بسيار نزديك با پرنده‌ها و ساير حيوانات زندگي مي‌كنند. وقتي انسانها تا اين اندازه به حيوانات نزديك مي‌شوند احتمال انتقال ويروس از آنها به انسان بسيار بيشتر مي‌شود.

اين محقق مي‌گويد: چنين تماس‌هاي نزديك اغلب در شرايط نامطلوب اقتصادي صورت مي‌گيرد بنابراين اقتصاد نقش مهمي در رشد اين قبيل بيماري‌ها ايفا مي‌كند.

طبق گزارش تلگراف، شهرسازي بعنوان يك فاكتور كليدي در شيوع و گسترش اين اختلالات و نابساماني‌ها سبب شد انسانها براي اولين بار به مناطقي قدم بگذارند كه عاري از پيشرفت بود و بنابراين به حيوانات بيش از هميشه نزديك شدند.

مورل تصريح كرد: قبل از اينكه جهان تا اين اندازه ارتباط و اتصال دروني پيدا كند بيماريهاي كشنده و نوپديد نمي‌توانستند به طور گسترده شيوع پيدا كنند اما حالا احتمال زيادي وجود دارد كه اين بيماري‌ها بين كشورهاي مختلف تنها ظرف چند روز منتشر شدند و شيوع پايداري رخ دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14026s, 18q