ابتلا به پاركينسون با بالارفتن سن افزايش مي‌يابد

۱۳۸۸/۱۰/۲۶ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 18817
ابتلا به پاركينسون با بالارفتن سن افزايش مي‌يابد
دكتر ابوالقاسم رحيمدل در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: بيماري پاركينسون بيماري تحليل برنده هسته‌هاي قاعده مغز است كه منجر به كندي حركات مي‌شود و با بالا رفتن سن، احتمال بروز اين بيماري نيز افزايش مي‌يابد.

وي تصريح كرد: شيوع اين بيماري در بين هر 100 هزار نفر به 360 نفر مي‌رسد كه معمولا افراد بالاي50 سال را درگير مي‌كند. اين بيماري به ويژه در افراد بالاي 60 سال بيشتر و در سنين زير30 سال به ندرت بروز مي‌كند.

رحيمدل بيشترين علت شيوع پاركينسون در افراد زير30 سال را ارثي بودن بيماري دانست و افزود:‌ در بروز بيماري پاركينسون عوامل زيادي دخيل است ولي تاكنون علت واحدي در اين خصوص ثبت نشده است. در مجموع علل محيطي و بعضي از داروهاي شيميايي ايجاد كننده اين بيماري هستند.

اين متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان كرد: داروهاي ضد افسردگي و ضد اضطراب و داروهاي بيماري‌هاي رواني ممكن است موجب تقليل علائم بيماري پاركينسون در فرد شوند كه اين علائم نيز با قطع اين نوع داروها كاهش يافته و يا بهبود مي‌يابند.

وي با اشاره به اين كه ‌اين بيماري در اكثر موارد زمينه ارثي ندارد، افزود: زماني كه افراد زير30 سال به پاركينسون مبتلا شوند، عامل ژنتيك را مي‌توان از جمله عوامل اين بيماري دانست. همچنين تنها در 20 تا 25 درصد از موارد، خويشاوندان بيماران پاركينسوني نيز به اين بيماري دچار شدند.

رحيمدل در بيان علائم بيماري پاركينسون اظهار داشت: اين بيماري معمولا به صورت تدريجي از اندامهاي فوقاني شروع مي‌شود؛ به طوري‌ كه حركات دست حين راه رفتن كاهش مي‌يابد، درد كتف و يا شانه از يك طرف بدن ممكن است اولين تظاهر بيماري باشد و بتدريج اين علائم به طرف ديگر بدن نيز منتقل مي‌شود.

وي شايع‌ترين علائم بيماري پاركنيسون را لرزش دست در هنگام استراحت ذكر و تصريح كرد: كندي و كاهش دامنه حركت، داشتن صورت بي‌روح و عدم ظهور حالات هيجاني در چهره فرد، خميده شدن قامت بيمار و مشكل بلند شدن از صندلي، مشكل در راه رفتن، افت ناگهاني فشار خون در حالت ايستاده، اختلال خواب، اختلال اضطراب و اختلال حافظه از ديگر علائم اين بيماري است.

رحيمدل گفت:‌ اغلب اين بيماران درمان مي‌شوند و مي‌توانند با دارو زندگي خوبي داشته باشند؛ به طوري كه در حدود 15 سال مي‌توانند زندگي آرام و خوبي همراه با دارو داشته باشند و در مراحل انتهايي در موثر بودن داروها كاهش ايجاد مي‌شود.

اين متخصص مغز و اعصاب در پايان يادآور شد: شدت علايم بيماري، به ميزان زيادي تحت تاثير عوامل احساسي قرار دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.99117s, 18q