سازندگان خميردندان كشور، ميزان فلورايد برخي محصولات خود را افزايش دهند

۱۳۸۸/۱۰/۲۶ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 18818
سازندگان خميردندان كشور، ميزان فلورايد برخي محصولات خود را افزايش دهند
دكتر حسين حصاري در گفت‌وگو با ايسنا، از محصولات فلورايد به عنوان واكسن دندانپزشكي ياد كرد و گفت:‌ استفاده از محصولات حاوي فلورايد مي‌تواند بر حسب ميزان خطر پوسيدگي دنداني، از اين پوسيدگي‌ها جلوگيري كند.

وي گفت: همه خميردندان‌ها داراي ميزاني از فلورايد هستند اما ميزان فلورايد همه انواع خميردندان‌ها كافي نيست.خميردندان‌هاي مناسب از نظر ميزان فلورايد داراي 1300ppm تا 1500ppm فلورايد هستند. طبق مطالعات انجام شده ميزان اغلب خميردندان‌هاي ايراني حدود 1000ppm يا كمتر است. بنابراين به كارخانه‌هاي سازنده خميردندان توصيه مي‌شود كه در برخي محصولات خود به صورت انتخابي ميزان فلورايد را افزايش دهند.

دكتر حصاري به افراد داراي پوسيدگي‌هاي دنداني بالا توصيه كرد كه از خميردندان‌هاي داراي فلورايد بالا استفاده كنند و گفت: اگر بهترين خميردندان استفاده شود اما زمان مسواك زدن مناسب نباشد، اثرگذاري نخواهد داشت. بنابراين لازم است حداقل دو بار در روز (شب قبل از خواب به مدت پنج دقيقه و صبح حدود 3 دقيقه) دندان‌ها با مسواك شستشو شوند. يك بار مسواك زدن ملاك سلامت دندان‌ها نيست.

رييس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، با تاكيد بر اين كه پيشگيري از بيماري‌هاي دهان و دندان بايد از سنين كودكي آغاز شود، گفت: طبق مطالعات صورت گرفته، نقش مادر در سلامت دهان و دندان كودك بسيار مهم است؛ به طوري كه توجه ساده به دندان‌هاي كودك زير شش سال مي‌تواند حلقه شيوع پوسيدگي دنداني را بشكند.

دكتر حصاري با بيان اينكه ارتباط معني داري ميان دندان‌هاي شيري پوسيده و دندان‌هاي دائم پوسيده وجود دارد، ادامه داد: كودك تا قبل از سن چهارسالگي توانايي مراقبت كامل از دندان‌هاي خود را ندارد. بنابراين نقش مادر در سلامت دندان كودكان در اين سنين بسيار حائز اهميت است. بنابراين لازم است كه مادر حداقل هفته‌اي يك بار دهان كودك را مورد بررسي قرار دهد و نسبت به هرگونه تغيير رنگ در دندان‌ها حساس باشد.

رييس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در پايان گفت: لازم است كه از سن دو سالگي تميز كردن دندان‌هاي كودك و توجه به بهداشت دهان و دندان وي از سوي مادر آغاز شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.19376s, 18q