با تغيير در سبک زندگي از بروز بيماري‌هاي قلبي پيشگيري کنید

۱۳۸۸/۱۰/۲۶ - ۱۱:۱۱ - کد خبر: 18819
با تغيير در سبک زندگي از بروز بيماري‌هاي قلبي پيشگيري کنید
دکتر منوچهر قاروني، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو باایسنا، اظهار داشت: در قرن حاضر بيماري‌هاي قلبي بعد از تصادفات، شايع‌ترين علت مرگ و مير در جوامع انساني هستند. در گذشته مرگ ومير ناشي ازبيماريهاي قلبي و سکته در سالمندان بالاي 70 سال اتفاق مي‌افتاد اما امروز شاهد مرگ‌هاي زيادي به علت بيماري‌هاي قلبي در افراد 30 سال به بالا هستيم.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران بيان کرد: استرس، فشارخون بالا، هيجان، برخوردهاي اجتماعي، حسادت و رقابت از پيامدهاي زندگي شهري است که از جمله عوامل مهم در بروز بيماري‌هاي قلبي است.

وي ادامه داد: تبديل زندگي روستايي به شهري مسئله‌اي اجتناب ناپذير و غيرقابل تغيير است. وجود ترافيک و عصبانيت بعد از آن، صداي بوق ماشين باعث مي‌شود بدون آن که ما اطلاع داشته باشيم باعث ايجاد استرس و تنگ شدن عروق و در نهايت منجر به سکته قلبي در افراد شويم.

دکتر قاروني اظهار داشت: استرس حاصل از زندگي شهري باعث تغيير در عادات غذايي شده است؛ به طوري که با اشتغال زنان بيرون از منزل، بيشتر افراد غذاهاي فست فود را که حاوي چربي و مواد قندي زياد است مصرف مي‌کنند. اين چربي‌ها با رسوب در رگ باعث بروز سکته‌هاي قلبي مي‌شود.

اين متخصص قلب افزود: در زندگي شهري يا صنعتي، کامپيوتر بسياري از کارها را سريع و راحت‌تر از گذشته کرده و باعث کاهش فعاليت بدني انسان‌ها شده است. امروزه افراد بيشتر از مغز خود استفاده مي‌کنند و کمتر براي ورزش وقت مي‌گذارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13883s, 18q