ويتامين C توليد سلولهاي بنيادي را تقويت مي‌كند

۱۳۸۸/۱۰/۲۹ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 18866
ويتامين C توليد سلولهاي بنيادي را تقويت مي‌كند
‌محققان در اين پژوهش دريافته‌اند كه ويتامين C مي‌تواند نقش اساسي در توليد سلولهاي بنيادي براي درمان بيماريهاي انسان ايفا كند. بر اساس اين تحقيق،‌ ويتامين C برنامه‌ريزي مجدد سلولهاي بالغ را تقويت مي‌كند و به آنها خاصيت سلولهاي بنيادي جنيني را مي‌دهد.

دانشمنداني كه اين كشف را انجام داده‌اند، معتقدند؛ كشف تازه به آنها كمك خواهد كرد به موانع طولاني مدت بر سر راه توليد سلولهاي برنامه‌ريزي كننده موسوم به سلولهاي «ipscs» غلبه كنند. سلولهاي ipsc راه‌حلي را براي مشكلات اخلاقي در زمينه توليد سلولهاي بنيادي جنيني ارائه مي‌كنند؛ چون قابليت آن را دارند كه به هر نوع بافت انساني از استخوان گرفته تا مغز تبديل شوند.

بسياري از كارشناسان معتقدند كه سلولهاي ipsc آينده طب سلولهاي بنيادي هستند؛ چرا كه اين سلولها به شيوه مشابه سلولهاي بنيادي جنيني رفتار مي‌كنند و هم چنين قادر به تبديل شدن به طيف متنوعي از بافت‌ها هستند.

به گفته پژوهشگران،‌ تبديل سلولهاي معمولي به سلولهاي ipsc شيوه‌اي بسيار غيرموثر و دستيابي به آن دشوار است. اغلب اين سلولها زود پير مي‌شوند، تقسيم آنها متوقف شده و مي‌ميرند، ‌فرايندي كه به فرايند «سالخوردگي» موسوم است.

اما محققان دريافته‌اند؛ با افزودن ويتامين C به كشتهاي سلولي مي‌توان فرايند سالخوردگي را متوقف و وارونه كرد و به اين ترتيب امكان برنامه ريزي مجدد سلولي را به شيوه‌اي موثرتر فراهم ساخت. آزمايش‌هاي اخير كه هم روي سلولهاي موش و هم سلولهاي انساني انجام شده نشان داد كه اين ويتامين تغييرات ژنتيكي را تشديد كرده و انتقال به يك وضعيت برنامه ريزي مجدد را تقويت مي‌نمايد. اين يافته حاصل مطالعات محققان آكادمي علوم چين است.

دانشمندان معتقدند؛ خواص آنتي اكسيداني قوي ويتامين C مي‌تواند دليل كمك به برنامه ريزي مجدد سلولي باشد.

جزئيات بيشتر اين تحقيق در مجله «سل استم سل» منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50259s, 18q