هر کيلو وزن اضافه ممکن است چند برابر فشار اضافي به مفصل وارد کند

۱۳۸۸/۱۱/۰۱ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 18906
هر کيلو وزن اضافه ممکن است چند برابر فشار اضافي به مفصل وارد کند
دکتر جعفر فرقاني زاده در گفت وگو با ایسنا، به تمام افراد 50 سال به بالا توصيه کرد که مراقب آرتروز باشند و درد مفاصلي مانند مفصل ران يا لگن را از علايم هشدار دهنده آرتروز عنوان کرد و گفت: گاهي اوقات ممکن است، اين افراد به مفاصل ديگري همچون مفاصل بين بند انگشتي دستها نيز مبتلا شوند اما درگيري مفاصل لگن و زانو كه به هنگام راه رفتن بيمار را دچار مشکل مي‌کند بسيار اهميت دارد.

وي اولين عکس‌العمل در برابر علايم هشداردهنده آرتروز را کم کردن فشار بر روي مفصل دانست و توصيه كرد: بهتر است اين افراد پياده روي و بالا و پايين رفتن از پله‌ها را كاهش داده و همچنين وزن خود را متعادل نگاه دارند.

اين استاد روماتولوژي، انجام نرمش‌هاي مخصوص تقويت کننده عضلات را که ممکن است توسط پزشکان تجويز و توسط فيزيوتراپ‌ها آموزش داده شوند را در درمان آرتروز موثر عنوان و تاکيد کرد: از مصرف دارو به صورت خودسرانه خودداري كرده و فقط تحت نظر پزشک آن را مصرف كنيد.

دکتر فرقاني زاده با بيان اينکه آرتروز در کشور ما جزو بيماري‌هاي شايع مفصلي محسوب مي‌شود و به خصوص آرتروز زانو در ايران بسيار شايع است، گفت: بسياري از افراد بالاي 50 يا 60 سال مبتلا به آرتروز زانو هستند. برخي از آنها دچار معلوليت شده و نمي‌توانند بدون عصا راه بروند و در نهايت نياز به اعمال جراحي چون تعويض مفصل پيدا مي‌كنند.

مدير گروه روماتولوژي دانشگاه علوم پزشکي ايران، با بيان اينکه اين بيماري بسته به چگونگي استفاده از مفصل ممکن است پيشرفت کند، افزود: پيشگيري و درمان غير دارويي آرتروز بسيار اهميت دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23633s, 18q