روابط عمومي‌ها در ساختار هر دانشگاه جدي گرفته شود

۱۳۸۸/۱۱/۰۴ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 18932
روابط عمومي‌ها در ساختار هر دانشگاه جدي گرفته شود
دكتر مرضيه وحيد دستجردي در نخستين نشست مديران روابط عمومي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و سازمان‌هاي وابسته وزارت بهداشت، گفت: در عصر ارتباطات و اطلاعات، روابط عمومي‌ها چشم، گوش و زبان وزارتخانه و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي هستند و تمام هشدارها را از روابط عمومي مي‌گيريم.

وي با اشاره به نقش روابط عمومي‌ها در ارتباط با مردم، گفت: روابط عمومي‌ها بهترين بازوي رييس و مسوول هر مركز هستند.

وي در ادامه به تدوين ساختار وزارت بهداشت اشاره كرد و گفت: ساختار وزارت بهداشت مراحل نهايي خود را مي‌گذارند و در اين زمينه نيز روابط عمومي نظر خود را اعلام كرده است. به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تاكيد شده كه روابط عمومي‌ها در ساختار هر دانشگاه جدي گرفته شود.

دستجردي با تاكيد بر آن كه مديران روابط عمومي‌ها بايد از رشته ارتباطات و اطلاعات باشند، گفت: بايد در ساختار روابط عمومي از افرادي كه تخصص اين امر را دارند استفاده شود. در عين حال توانمندسازي پرسنل و كارمندان روابط عمومي نيز با مديران روابط عمومي است.

وي تاكيد كرد كه فعاليت روابط عمومي بايد از فعاليت دفتر رييس دانشگاه علوم پزشكي جدا باشد. با توجه به اهميت و وسعت كار روابط عمومي، اين بخش بايد كاملا مستقل و زير نظر رييس دانشگاه باشد. در برخي موارد نيز روابط عمومي با روابط بين‌الملل با هم در نظر گرفته مي‌شوند كه اين امر اشكالي ندارد.

وزير بهداشت ادامه داد: اگر در جايي روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، روابط عمومي را جدي نمي‌گيرند، اشكال در خود مدير روابط عمومي است و وي بايد خود را اثبات كند؛ چرا كه ممكن است برخي روسا سنتي فكر كنند. روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي اگر از فرصت روابط عمومي استفاده نكنند به خودشان ضربه زده‌اند.

وي با اشاره به نقش روابط عمومي‌ در حوزه سلامت، گفت: در حوزه سلامت روابط عمومي‌ها بايد خدمات حوزه خود را به مردم منتقل و در عين حال مشكلات مردم را به مسوولان منعكس كنند. بنابراين وظايف روابط عمومي‌ها در حوزه سلامت بسيار مهم است. در مجموع روابط عمومي بيش از آن كه كار باشد يك هنر است.

وزير بهداشت به مشكلات اعتباري، مديريتي و ناهماهنگي‌هاي بين بخشي اشاره كرد و ادامه داد: با توجه به مشكلات حوزه سلامت، قطعا نقص و كم و كاستي‌هايي وجود دارد. هنر روابط عمومي‌ها آن است كه مشكلات حوزه سلامت را به نحوي به مردم منتقل كنند كه آنها براي مشاركت در برنامه‌هاي سلامت دلسرد نشوند بلكه با مشاركت جدي‌تر در برنامه‌هاي سلامت حضور يابند. بنابراين روابط‌ عمومي‌هاي حوزه سلامت علاوه بر آنكه چهره خدمتگزار را به مردم نشان مي‌دهند بايد مشكلات مردم را به مسوولان منتقل كنند.

دستجردي ارتباط با رسانه‌ها را يكي از مهم‌ترين اقدامات روابط‌عمومي‌ دانشگاه‌هاي علوم پزشكي عنوان كرد و گفت: يكي از مهم‌ترين توفيق‌ها فرصت وجود خبرنگاران و مطبوعات است و روابط عمومي‌ها بايد از اين فرصت حداكثر استفاده را داشته باشند؛ انتقاد مطبوعات هم مي‌تواند براي ما فرصت باشد و مديران روابط عمومي‌ها به عنوان چشم و گوش روساي دانشگاه‌ها مسوول پيگيري اين انتقادها هستند. بنابراين مديران روابط عمومي بايد از وجود خبرنگاران و رسانه‌هاي جمعي به عنوان يك فرصت بزرگ استفاده كنند.

وزير بهداشت با اشاره به فعاليت خبرنگاران حوزه سلامت، گفت: بيشترين خدمت براي وزارت بهداشت را خبرنگاران اين حوزه انجام مي‌دهند. عليرغم آن كه ممكن است با خبرنگاران خوب برخورد نشود اما خدمات وزارت بهداشت و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي توسط خبرنگاران پررنگ مي‌شود. بنابراين لازم است كه روابط عمومي‌ها بهترين برخورد را با خبرنگاران داشته باشند.

وي با اشاره به نقش روابط عمومي‌ها در آموزش مردم، گفت: شايد روابط عمومي‌ها بيش از يك معاونت بتوانند در زمينه آموزش مردم فعاليت كرده و اطلاعات لازم را به جامعه انتقال دهند.

دستجردي با اشاره به سالانه 28 هزار مرگ و مير ناشي از تصادفات در كشور، گفت: از آنجا كه كشور در زمينه مرگ و مير ناشي از تصادفات از رتبه بالايي برخوردار است، روابط عمومي‌ها مي‌توانند با اطلاع رساني ميزان اين مرگ و ميرها را كاهش دهند.

وزير بهداشت در پايان با اشاره به فروكش كردن موارد بروز آنفلوآنزا «آ» در كشور و نقش روابط عمومي‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در اين زمينه، گفت: با تلاش روابط عمومي‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ايران نسبت به ديگر كشورها حتي كشورهاي پيشرفته كمترين ميزان مرگ و مير و عارضه به دليل آنفلوآنزا «آ» را داشت.

گفتني است؛ در اين نشست پنج تن از مديران روابط عمومي‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در دولت نهم تقدير شدند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6468s, 18q