افزایش نیترات در آب تهران/ نيترات خطر بروز ناهنجاري‌هاي مغزي و اسكلتي جنين را تا 4 برابر افزايش مي‌دهد

۱۳۸۸/۱۱/۰۴ - ۱۱:۵۴ - کد خبر: 18937
افزایش نیترات در آب تهران/ نيترات خطر بروز ناهنجاري‌هاي مغزي و اسكلتي جنين را تا 4 برابر افزايش مي‌دهد
دكتر صديقه برنا، فوق تخصص مراقبت‌هاي دوران بارداري در گفت‌وگو با ايسنا، با اين توضيح كه آثار مخرب نيترات و نيتريت وابسته به دوز است،‌ اظهار كرد: چنانچه ميزان نيترات دريافتي در مادران باردار از 15PPM تجاوز كند خطر بروز آنومالي‌هاي مغزي و اسكلتي در جنين تا 4 برابر افزايش مي‌يابد.

وي با توصيه به مادران باردار مبني بر عدم مصرف غذاهاي حاوي نيترات و نيتريت نظير سوسيس، كالباس و غذاهاي آماده گفت: نيترات موجود در اين مواد و حتي موجود در آب و هوا در بدن به نيتروزآمين تبديل مي‌شود و بنا بر مطالعات حيواني، اين ماده تا 4 برابر خطر تراتوژن‌زايي را افزايش مي‌دهد.

اين جراح و متخصص زنان و زايمان با بيان اينكه با افزايش سطح نيترات با هموگلوبين خون باند شده و به توليد مت هموگلوبين منجر مي‌شود، ادامه داد: با تشكيل اين تركيب شيميايي ميزان اكسيژن رساني دربافت كاهش مي‌يابد؛ از اين رو بيشتر با كودكان سيانوزه مواجه خواهيم شد.

دكتر برنا در پايان به مادران باردار توصيه كرد: اگر نمي‌توان جلوي آلودگي نيترات و نيتريت موجود در آب و هوا را بگيريم اما مي‌توان با پرهيز از استفاده از مواد غذايي حاوي اين مواد مانع از بروزعوارض جنيني شد و يا اگر ناگزير به مصرف اين مواد هستيم مواد غذايي غني از ويتامين C در كنار آن به مصرف برسد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.25183s, 18q