پديده «خود ارجاعي» بيشترين زيان را به پيكره پزشكي كشور وارد مي‌كند

۱۳۸۸/۱۱/۰۴ - ۱۲:۱۳ - کد خبر: 18941
پديده «خود ارجاعي» بيشترين زيان را به پيكره پزشكي كشور وارد مي‌كند
دكتر عبدالرسول صداقت در گفت‌وگو با ايسنا، با غلط دانستن پديده خود ارجاعي مبني براينكه پزشك، بيماري را تشخيص و شخصا خدمت پاراكلينيك را درخواست كند، ‌اظهار كرد: در چنين مسيري هيچ كنترلي وجود ندارد.

وي با اشاره به افزايش تعداد سونوگرافي‌هاي انجام شده توسط متخصصان زنان و زايمان و اكوكارديوگرافي‌هاي توسط متخصصان قلب، گفت:‌ اين در حالي است كه دستياران راديولوژي از دانشجويان پذيرفته شده با بهترين نمرات هستند (جزو بالاترين نمرات) و دست كم براي مدت شش ماه براي آشنايي با مباني علمي سونوگرافي، MRI، راديولوژي و CTscan فيزيك مي‌خوانند.

رييس انجمن علمي راديولوژي ايران با بيان اين كه هرچند پيشرفت علوم باعث تداخل بسياري از رشته‌ها شده است، افزود: اما اين تداخل نبايد به تزاحم تبديل شود.

دكتر صداقت با تاكيد براين كه پديده خود ارجاعي، احتمال فساد را افزايش مي‌دهد،‌ افزود: وزارت بهداشت به عنوان متولي سلامت موظف است زيرساخت‌هاي لازم را براي كمترين آسيب و زيان به بيمار طراحي كند.

وي با بيان اينكه هم‌ اكنون در مراكز درماني آموزشي در بخش زنان يك دستگاه سونوگرافي مستقر است،‌ گفت: اين سياست باعث شده كه به آموزش دستياران راديولوژي هم ضربه مهلكي وارد شود و عملا رزيدنت‌ها با تعداد موارد كمتري از بيماري‌ها آموزش ببينند.

انتهاي پيام
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.6097s, 18q