وزارت بهداشت در كاهش عوامل خطرساز، مداخله‌گر نيست

۱۳۸۸/۱۱/۰۵ - ۱۱:۴۱ - کد خبر: 18951
وزارت بهداشت در كاهش عوامل خطرساز، مداخله‌گر نيست
انوشيروان محسني‌بندپي در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزيابي خود از توفيقات و نقاط ضعف وزارت بهداشت در برنامه چهارم، تصريح كرد: يكي از موارد برنامه چهارم ساماندهي و تجهيز اورژانس‌هاي بيمارستاني بود كه اگرچه اهداف قانون برنامه چهارم در پوشش فراگير فوريت‌هاي پزشكي به لحاظ پايگاه‌هاي اورژانس‌ و تجهيز و نوسازي آمبولانس‌ها در استان‌هاي مختلف به صورت كامل تحقق نيافت، اما اقدامات بسيار خوبي در اين زمينه انجام شد و روند به گونه‌ايست كه خدمات رضايت‌بخشي در حوادث جاده‌اي و درون شهري ارايه مي‌شود.

عضو هيات رييسه كميسيون بهداشت ادامه داد: بنابراين مراقبت‌هاي پيش‌ بيمارستاني، هم در تجهيز و احداث پايگاه‌هاي اورژانس و هم در نوسازي ناوگان اورژانس كشور يكي از توفيقات برنامه چهارم است كه اگرچه هنوز با اهداف پيش‌بيني شده فاصله دارد، اما واقعيت اين است كه خوب توانستيم اين كار را انجام دهيم و پوشش فراگير اورژانس كشور چه در بخش جاده‌اي و چه در داخل شهري هم به لحاظ آيين‌نامه‌اي و هم به لحاظ تجهيزاتي، روند مثبت و رضايت‌بخشي داشته است.

وي درمان بدون قيد و شرط مصدومين حوادث و سوانح رانندگي را از ديگر توفيقات برنامه چهارم دانست و خاطرنشان كرد: در اين حوزه هم عملكرد مناسبي ايجاد شده است، به صورتي كه بيمارستان‌هاي دولتي و غيردولتي با دريافت 10 درصد مازاد بيمه سرنشين و شخص ثالث مصدومين حوادث و سوانح رانندگي را بدون قيد و شرط پذيرش مي‌كنند.

محسني‌بندپي با بيان اينكه آغاز اجراي نظام سطح‌بندي خدمات بهداشت و درماني يا پزشك خانواده هم از اقدامات مثبت برنامه چهارم است، ادامه داد: اگر چه اجراي نظام سطح‌بندي خدمات بهداشت و درماني يا پزشك خانواده بايد تا پايان برنامه چهارم به صورت كامل اجرا مي‌شد، اما آغاز آن هم عملكرد مثبتي است، البته اينكه چقدر انجام شده بحث ديگري است.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان گفت: اما از نقاط ضعف وزارت بهداشت در برنامه‌ چهارم عدم تشكيل كاربردي شوراي عالي سلامت و امنيت غذا است، به لحاظ اينكه وزارت بهداشت موظف بود كليه خدمات همگاني سلامت را بر اساس شوراي عالي سلامت تنظيم كند با انحلال شوراها با مشكل مواجه شد.

وي تاكيد كرد: از مهم‌ترين نقاط ضعف وزارت بهداشت در برنامه چهارم عدم تحقق ماده 90 است، بر اساس اين ماده وزارت بهداشت بايد به گونه‌اي برنامه‌ريزي مي‌كرد كه سهم مردم در پرداخت هزينه‌هاي بهداشتي و درماني حداكثر به 30 درصد كاهش مي‌يافت، اما متاسفانه شاهديم در طول برنامه چهارم نه تنها اين سهم كاهش نيافت بلكه ميزان آن به حدود 62 درصد رسيد، اين يكي از مشكلات اساسي برنامه چهارم محسوب مي‌شود چراكه پرداخت هزينه‌هاي درماني بر دوش مردم سنگيني مي‌كند.

نماينده مردم نوشهر و چالوس در مجلس همچنين تصريح كرد: بدون شك مردم در حوزه درمان با مشكلات بسياري مواجه هستند، تعريف جديدي كه سازمان بهداشت جهاني از وزارت بهداشت و تصدي‌پذيري سلامت دارد اين است كه نه تنها براي حفظ و ارتقاي سلامتي مردم بايد تلاش كند بلكه بايد كاري كند كه بار مالي ناشي از هزينه‌هاي سلامت بر دوش مردم كاهش پيدا كند.

وي ادامه داد: از ديگر نقاط ضعف برنامه چهارم عدم توانمندسازي و تقويت بيمه‌هاست، البته اين موضوع در حوزه وظايف وزارت رفاه قرار دارد، در حال حاضر بيمه‌هاي موجود در كشور توانمند نيستند و متاسفانه روز به روز هم از تعهدات بيمه‌ها كاسته مي‌شود و شرايطي ايجاد شده كه متاسفانه براي دفترچه‌هايي كه در اختيار مردم قرار دارد هيچ مشتري پيدا نمي‌شود، اين هم از موارد ضعف برنامه چهارم است كه روي آن كار نشد.

عضو هيات رييسه كميسيون بهداشت و درمان ادامه داد: بر اساس ماده 85 قانون برنامه چهارم وزارت بهداشت بايد لايحه‌اي براي كاهش عوامل خطرسازي كه در ايجاد بيماري‌ها موثرند به مجلس تقديم مي‌كرد اما متاسفانه هم‌اكنون كه در پايان برنامه چهارم قرار داريم چنين لايحه‌اي به مجلس تقديم نشده تا مجلس آن را تبديل به قانون كند. براي نمونه اگر اعتقاد اين است كه روغن‌هاي جامد داراي اسيد چرب با ترانس بيش از حد هستند بايد كارخانجات مكلف به توليد روغن‌ مايع شوند و اگر روغن‌ مايع توليد مي‌كنند بايد ترانس اسيد چرب آنها كمتر از 2 درصد شود و يا در مورد مواد خوراكي كه داراي نمك بيشتر از سطح مطلوب است و ايجاد بيماري مي‌كند.

محسني‌بندپي افزود: متاسفانه وزارت بهداشت در اين زمينه مداخله‌گر نيست و بخش‌هاي بيرون از وزارت بهداشت دخالت دارند اما چون توليت آن با وزارت بهداشت است مي‌توانست با ايجاد نظارت، سياست‌گذاري و مديريت مطلوب نسبت به تعطيلي بخش‌هايي كه از اين ضوابط عدول مي‌كنند اقدام كند، چراكه اين‌ها عوامل مخل سلامتي و آسايش روحي و رواني مردم هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4227s, 18q