90 درصد از كمپ‌هاي ترك اعتياد غيرمجازند

۱۳۸۸/۱۱/۰۵ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 18958
90 درصد از كمپ‌هاي ترك اعتياد غيرمجازند
چرا كه اگر دست بر قضا كسي قصد ترك اعتياد داشته باشد احتمال اينكه تيرش به هدف بخورد و بتواند به مركز مجازي دست پيدا كند يك از 10 است.

وقتي شانس دستيابي به مراكز قانوني تا 90 درصد كاهش مي‌يابد اميد به بهبود شرايط، كار عبثي است.مديركل بهزيستي استان تهران گفته كه از ميان 400 كمپ ترك اعتيادي كه در اين استان فعاليت مي‌كنند كمتر از 10درصد آنها مجوز فعاليت قانوني از سازمان بهزيستي دارند.

نظارت بر مراكزي كه با تبليغ روش‌هاي منحصر به فرد ادعاي خروج مواد سمي از بدن فرد معتاد را دارند خواسته جدي خانواده‌هايي است كه با معضل اعتياد روبه‌رو هستند. اين خانواده‌ها مدعي‌اند كه به هنگام مراجعه به مراكز ترك اعتياد با تبليغات گسترده‌اي كه از بهترين و تازه‌ترين روش‌هاي درماني حكايت مي‌كنند مواجه مي‌شوند اما نتيجه‌اي كه به دست مي‌آيد غالبا با ادعاها فاصله زيادي دارد.

چندي پيش خبر كشته شدن يك معتاد در يك مركز ترك اعتياد منتشر شد و نيروي انتظامي پس از پيگيري اعلام كرد كه اين مركز فاقد مجوز براي فعاليت بوده و مقتول بر اثر ناآگاهي و سهل‌انگاري مدير مركز براي ترك اعتياد جان باخته است.

بعد از انتشار اين خبر انتظار مي‌رفت نظارت بر مراكز ترك اعتياد با جديت بيشتري پيش برود اما با انتشار آمار جديدي كه از سوي مديركل بهزيستي استان تهران اعلام شده به‌نظر مي‌رسد هنوز برنامه‌اي جامع و مؤثر براي كنترل فعاليت اين مراكز به اجرا در نيامده است.

گام نخست

مراكزي كه ادعاي ترك اعتياد را دارند مدت‌هاست كه با تبليغ در كانال‌هاي تلويزيوني ماهواره‌اي تلاش‌شان را براي جذب مشتري آغاز كرده‌اند. از سوي ديگر پيك‌هاي تبليغاتي نيز كه در سطح شهر توزيع مي‌شوند حاوي تبليغاتي در معرفي اين‌گونه مراكز هستند اما سازمان‌هاي مرتبط با امر ترك اعتياد مدعي‌اند كه تعداد اندكي مركز داراي مجوز در كشور فعاليت مي‌كنند و صرف درج و انتشار تبليغ براي مراجعه مردم به اين مراكز كافي نيست.

همين تبليغات سيل درخواست‌ها را به سوي مراكز ترك اعتيادي كه معمولا مجوز هم ندارند گسيل مي‌كند و از آنجايي كه مردم آگاهي كافي از شرايط اين مراكز ندارند در مراجعه به افراد مدعي به آنان اعتماد كرده و چرخه رشد مراكز غيرمجاز اعتياد به گردش در مي‌‌آيد.

سازمان بهزيستي

مسئولان سازمان بهزيستي مي‌گويند شناسايي مراكز غيرمجاز در حوزه مسئوليت‌شان نيست و اين سازمان تنها وظيفه رسيدگي به پرونده متقاضيان ايجاد مراكز ترك اعتياد را دارد كه بر اين امر نيز نظارت كافي خواهند داشت.

سازمان بهزيستي شرايطي را براي كساني كه درخواست تأسيس مركز ترك اعتياد دارند مشخص كرده و بر تمامي مراكزي كه موفق به گرفتن مجوز فعاليت از اين سازمان هستند، نظارت مي‌كند و درصورت تخلف، با آنها برخورد و در مواردي نيز مانع از ادامه فعاليت‌شان مي‌شود.

اين سازمان سال 1386 اعلام كرد كه به مراكز غيرمجاز 3 ماه فرصت مي‌دهد تا با مراجعه به سازمان بهزيستي نسبت به تشكيل پرونده و طي مراحل قانوني اقدام كنند اما از آنجا كه بازوي قانوني براي پيگيري اين تخلفات وجود نداشت زنگ خطر سازمان بهزيستي به گوش كسي نرسيد.

حلقه مفقوده

بسياري از مكان‌هايي كه براي ترك اعتياد در نظر گرفته شده و مردم به آن مراجعه مي‌كنند معمولا سردر و تابلوي مشخصي ندارند. به‌نظر مي‌رسد اين مراكز غيرمجاز با سرعتي نه چندان آهسته زير پوست شهرها و به‌ويژه در مناطق حاشيه‌اي رشد كرده‌اند.

مسئوليت شناسايي اين مراكز را هنوز هيچ نهاد دولتي به‌عهده نگرفته است هر چند انتظار مي‌رود تا نيروي انتظامي نسبت به شناسايي اين مراكز وارد عمل شود اما رشد روز افزون اين مراكز از نبود اراده‌اي قوي براي برخورد با متخلفان حكايت دارد.

آخرين واكنش

آخرين واكنش به فعاليت اين كمپ‌ها از سوي ظاهر رستمي، مديركل بهزيستي استان تهران منتشر شده‌است.او در نشست توجيهي روساي كمپ‌هاي ترك اعتياد با بيان اينكه معتادان در مراكز غيرمجاز ترك اعتياد ضرب و شتم مي‌شوند،

گفت: متأسفانه در اين كمپ‌هاي غيرمجاز، معتادان به زور نگهداري مي‌شوند و حتي مورد ضرب و شتم نيز قرار مي‌گيرند كه اين موضوع در ستاد مبارزه با مواد‌مخدر مطرح شد و با همكاري نيروي انتظامي، ستادي با مسئوليت استاندار تهران براي ساماندهي كمپ‌هاي غيرمجاز تشكيل شد.

حالا بايد منتظر ماند و ديد كه ستاد تازه تشكيل شده خواهد توانست كاري از پيش ببرد؟

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16351s, 18q