ديگر پرستار خسته نخواهيم داشت!

۱۳۸۸/۱۱/۰۶ - ۱۱:۰۸ - کد خبر: 18973
ديگر پرستار خسته نخواهيم داشت!
محمد شريفي‌مقدم، معاون پشتيباني سازمان نظام پرستاري كشور با بيان اينكه آيين‌نامه اجرايي قانون ارتقاي بهره‌وري نيروهاي باليني نظام سلامت (كاهش ساعت كاري پرستاران) در هيأت دولت به تصويب رسيد،

اظهار كرد: براساس اين مصوبه با توجه به سختي كار، سابقه خدمت و كار در نوبت‌هاي كاري غيرمتعارف دستورالعملي به تفكيك مشاغل و به نسبت نوع فعاليت توسط وزارت بهداشت تعيين و ابلاغ خواهد شد.

با اجراي اين طرح، ساعت كاري پرستاران با توجه به سختي كار و سنوات كاري به‌صورت پلكاني كاهش مي‌يابد اين درحالي است كه ابتدايي‌ترين سؤال يعني چگونگي پرداخت افزايش هزينه‌هاي بيمارستان‌ها پس از اجراي اين طرح همچنان بي‌پاسخ مانده است؟

اجراي طرح ارتقاي ساعت كاري پرستاران و كاهش ساعت فعاليت پرستاران در طول هفته از44ساعت به 35 ساعت، افزايش بار مالي دولت را در پي دارد؛ آن هم بخشي از دولت كه همين حالا هم با گرفتاري‌هاي مالي لاينحلي روبه‌روست؛ يعني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي.

از سوي ديگر، اگرچه دستورالعمل قانون كاهش ساعت كار پرستاران مصوب مجلس شوراي اسلامي، تهيه و نهايي شد، اما به‌نظر نمي‌رسد مشكلات پرستاران كه تابعي از مشكلات نظام سلامت در كشور ماست، در آينده نزديك قابل حل باشد.

ميرزابيگي، رئيس‌كل سازمان نظام پرستاري در اين خصوص گفت: شاخص پرداخت كارانه به پرستاران، علم، اخلاق و ارتباط و تعامل صميمي و دوستانه با بيماران است، بنابراين هر پرستار باسواد و خوش اخلاق كه رضايت بيماران را تأمين‌كند، از كارانه و امنيت شغلي بالاتري برخوردار است و نمره ارزشيابي بالاتري خواهد داشت و هر پرستار بداخلاق و كم‌سواد كه بيماران از او رضايت نداشته باشند،

از كارانه كمتر و امنيت شغلي بي‌ثبات‌تري برخوردار مي‌شود. وي افزود: برآورد ابتدايي بار مالي اجراي اين طرح براي دولت سالانه 100 تا 120ميليارد تومان است كه اميدواريم در بودجه سال آينده مصوب و اجرايي شود. همچنين وزارت بهداشت بايد نيروي لازم را براي اجراي اين قانون جذب كند.

با تصويب آيين‌نامه اجرايي قانون ارتقاي بهره‌وري خدمات پرسنل باليني، بالاخره پرستاران جزو شاغلان مشاغل سخت و زيان آور محسوب شدند و از سال آينده با اجراي آن، آنها زندگي حرفه‌اي جديدي را تجربه خواهند كرد.

ميرزابيگي گفت: با اجراي اين طرح، ساعت كاري پرستاران براساس 3 عامل سابقه كاري، سختي كار و نوبت كاري تا 8 ساعت براساس جداولي كه در حال طراحي است، به دست‌كم 35ساعت در هفته تقليل مي‌يابد.

5ساعت از اين كاهش ساعت كاري مربوط به سابقه كار است كه مثلاً براي يك پرستار با 15 سال سابقه به شكل كامل اعمال مي‌شود و 2ساعت آن به سختي كار و يك ساعت ديگر آن به نوبت كاري پرستار وابسته است.

وزير بهداشت و درمان نيزدرخصوص جزئيات اين طرح گفت: براساس اين مصوبه ساعت كار شاغلان باليني شامل پرستاران، بهياران، كمك‌بهياران، ماماها، كاردان‌هاي اتاق عمل، كاردان‌ها و كارشناسان هوشبري در بيمارستان‌ها و مراكز درماني شبانه روزي دولتي و غيردولتي دست بالا تا 8ساعت در هفته كاهش مي‌يابد.

دكتر مرضيه وحيد دستجردي افزود: اين كاهش با توجه به سختي كار، سابقه خدمات و كار در نوبت كاري غيرمتعارف و با توجه به شيوه‌نامه تفكيك مشاغل و به نسبت نوع فعاليت از سوي وزارت بهداشت، تعيين و ابلاغ مي‌شود.

وي با بيان اينكه براساس اين مصوبه ساعت كار كاركنان باليني در بخش‌هاي دولتي و غيردولتي در ايام تعطيل و شب‌ها با ضريب 5/1 محاسبه مي‌شود، ادامه‌داد: بنابراين اكثر كاركنان باليني شاغل در نوبت‌هاي شب كه 8 ساعت كارمي‌ كنند، تعداد ساعت آنها 5/1 برابر محاسبه شده و حقوقي معادل 5/1 برابر مي‌گيرند.

وزيربهداشت گفت: كاركنان باليني در بخش‌هاي رواني و سوختگي بيمارستان‌ها هم كه سابق بر اين مشمول اين مصوبه بودند، علاوه بر مرخصي استحقاقي سالانه، دست بالا يك ماه از مرخصي استحقاقي استفاده مي‌كنند.

پرستاران شاغل در مراكز درماني معتقدند كه در حال حاضر چند نوع ساعت كاري براي پرستاران در بيمارستان‌هاي دانشگاهي مختلف كشور حاكم است؛ عده‌اي موظف به 36 ساعت كار، عده‌اي 40 ساعت و عده‌اي ديگر 44 ساعت كار در هفته هستند.

تنها گروهي كه ساعت كاريشان بيش از 44ساعت است اعضاي هيأت علمي هستند كه 54ساعت در هفته براي آنها مصوب شده است، در حالي‌كه گاهي عملا حضور اعضاي هيأت علمي در مراكز درماني دولتي به 10ساعت در هفته هم نمي‌رسد و بقيه وقت آنها در بخش خصوصي مي‌گذرد.

فاصله با استاندارد

طبق استاندارد جهاني، حداقل نيروي لازم براي هر 3شيفت كاري حدود2نيرو به ازاي هر تخت بيمارستاني است و براي هر يك‌هزار جمعيت در دنيا، حداقل 3 پرستار وجود دارد.
از سوي ديگر، ساعت كار مصوب پرستاران اكنون ۴۴ساعت در هفته است كه اين ميزان براي شغل پرستاري كه از پرعارضه‌ترين حرفه‌هاست، بسيار زياد است.

همچنين در شرايطي كه دستمزد پرستاران در جهان در رديف‌هاي دوم، سوم و يا چهارم قراردارد در ايران و در نظام بهداشت فاصله دستمزد اين قشر با ساير بخش‌ها بسيار زياد است.

كارشناسان معتقدند كه، متأسفانه پرستاران تنها در حيطه درمان ديده شده‌اند، در حالي كه پرستاران درهر سه حيطه پيشگيري‏‌، درمان و بازتواني مي‌توانند حضور فعال داشته باشند لذا بايد استانداردهاي مراقبت‌هاي پرستاري را تدوين كنيم تا بر مبناي اين استانداردها بتوانيم ارزيابي درستي از وضعيت و كيفيت ارائه خدمات پرستاري داشته باشيم.

اختلال خواب يكي از مشكلات شايع بين پرستاران است، با اين حال در بسياري از بيمارستان‌ها شاهديم كه به‌علت كمبود پرستار، 30 تا 40 بيمار به يك پرستار تحويل مي‌شوند و پرستار خسته بايد به‌تنهايي از همه بيماران در يك شيفت كاري مراقبت كند.

در بسياري از كشورهاي دنيا ازجمله استراليا، پرستاران نه‌تنها به اضافه كاري اجباري مجبور نمي‌شوند، بلكه حتي‌حق‌يك ساعت اضافه كاري بيشتر را هم ندارند.

كارشناسان معتقدند كه شرح وظايف فعلي پرستاران حدود 20سال است كه بازنگري نشده و در مراكز درماني، خدمات در سطح پايين و بدون هيچ الگويي ارائه مي‌شود درحالي‌كه اين حق مردم است كه بدانند نقش پرستار در مراكز درماني چيست و چه انتظاراتي بايد از آنها داشت و چه انتظاراتي را نبايد داشت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15382s, 19q