ايران با كمترين عوارض از ورطه آنفلوآنزاي «آ» خلاص شد

۱۳۸۸/۱۱/۰۶ - ۱۱:۱۰ - کد خبر: 18974
ايران با كمترين عوارض از ورطه آنفلوآنزاي «آ» خلاص شد
دكتر مرضيه وحيد دستجردي در مراسم تقدير از فعالان آنفلوآنزاي نوع «آ» در حج 88، گفت: با رسيدن موج آنفلوآنزاي «آ» به ايران، طي يك هفته ميزان مرگ و مير ناشي از اين بيماري به 40 نفر و ظرف دو هفته مرگ و مير آن به 80 نفر افزايش يافت. هرچند از نظر ما حتي يك مورد مرگ هم زياد است؛ اما مقايسه وضعيت آنفلوآنزاي نوع آ در ايران با بسياري از كشورهاي پيشرفته، نشان مي‌دهد كه بهترين مراقبت‌ها در ايران انجام شده است.

وزير بهداشت، بدترين و بهترين حالت ميزان مرگ و مير ناشي از آنفلوآنزاي نوع «آ» در دنيا را 2 تا 5/14 نفر به ازاي هر يك ميليون جمعيت عنوان كرد و گفت: 140 مورد مرگ ثبت شده در ايران به دليل آنفلوانزاي «آ» نشان مي‌دهد كه ميزان مرگ و مير اين بيماري در كشور 2 در يك ميليون نفر بوده است؛ يعني حداقل آنچه كه سازمان جهاني بهداشت اعلام كرده است. اين امر تا حدي به همكاري‌هاي مناسب بين بخشي و همچنين توجه جدي مردم به رعايت نكات بهداشتي مربوط مي‌شود.

دكتر دستجردي با بيان اينكه در بحث آنفلوآنزا همه دستگاه‌ها با نيت خالص و براي مردم خدمت كردند، ادامه داد: اين همكاري‌ها منجر به آن شد از ميدان مبارزه با آنفلوانزا پيروز خارج شويم. بنابراين با مشاركت مردم و همكاري‌هاي بين بخشي مي‌توان شاهد موفقيت را در آغوش گرفت. همكاري‌هاي صورت گرفته در مورد آنفلوآنزا «آ» نمونه خوبي براي فعاليت‌هايي است كه بايد در آينده براي نظام سلامت در نظر گرفت.

وي با اشاره به اقدامات انجام شده براي مبارزه با آنفلوآنزاي نوع «آ» در كشور، گفت: از ابتداي مطرح شدن اين بحث، ستادها و كميته‌هاي مختلف تشكيل شد و با سياست‌ گذاري‌هاي انجام شده بسياري از عوارض ناشي از اين بيماري كنترل شدند. با اتخاذ اين سياست‌ها از تعطيلي بسياري از مدارس جلوگيري شد. حتي آنفلوآنزاي نوع «آ» مي‌توانست اقتصاد كشور را تحت تاثير قرار دهد. اما با تلاش گروه‌هاي پزشكي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و سياست‌ گذاري‌هاي انجام شده در ستاد كشوري و كميته آنفلوانزا از بسياري از عوارض ناشي از اين بيماري جلوگيري شد.

دكتر دستجردي گفت: از ابتداي مطرح شدن بحث آنفلوآنزا سياست بر آن بود كه در جهت خودكفايي حركت كنيم. بر اين اساس فعاليت‌هايي براي توليد واكسن آنفلوآنزاي نوع «آ» در كشور آغاز شده و دنبال مي‌شود. همچنين در ابتدا داروي «اسل تامي وير» به مقدار مناسب خريداري شد و پس از آن در داخل كشور توليد و در اين زمينه به خودكفايي رسيديم.

وزير بهداشت در پايان به زلزله اخير فيروزكوه اشاره كرد و گفت: زلزله اخير فيروزكوه و همچنين زلزله دو ماه گذشته تهران، حكايت از آن دارد كه بايد از آمادگي‌هاي لازم براي آينده برخوردار باشيم. بنابراين تمام دستگاه‌هاي كشور به ويژه وزارت بهداشت بايد در اين زمينه آماده باشند و براي رساندن آگاهي‌هاي لازم به مردم تلاش شود. آمادگي براي چنين بحران‌هايي از پيش، دليل عقل و تدبير است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.5003s, 18q