لباس فرم پرستاران بايد ريشه در اقتدار حرفه‌اي آنان داشته باشد

۱۳۸۸/۱۱/۰۷ - ۱۱:۳۳ - کد خبر: 19003
لباس فرم پرستاران بايد ريشه در اقتدار حرفه‌اي آنان داشته باشد
غضنفر ميرزابيگي در همايش نظام پرستاري در جايگاه حرفه‌اي با بيان اينكه با موافقت دكتر لنكراني و وزير وقت فعاليت‌هايي در خصوص طراحي لباس پرستاران صورت گرفته است، اظهار كرد: در رابطه با رسيدن به فرمي واحد براي پرستاران كارهاي بزرگي انجام شده تا استانداردهاي بين‌المللي و خواسته‌هاي پرستاران در آن لحاظ شود.

وي با اشاره به مشكلات حقوقي پرستاران در بخش خصوصي گفت: در بند نخست آيين نامه قانون ارتقاي بهره‌وري نيروهاي باليني به كاهش ساعت كار حداكثر 8 ساعت در هفته به تناسب سنوات خدمتي كار در بخش‌هاي غيرمتعارف توجه شده است كه اين امر در بخش غيردولتي هم صادق است.

وي ادامه داد: به عنوان مثال براي سختي كار دو امتياز، براي نوبت كاري يك امتياز و براي سابقه خدمت پنج امتياز منظور شده است و ايام شب كاري و تعطيلات با ضريب 5/1 محاسبه مي‌شود. بدين ترتيب 12 ساعت خدمت در شيفت شب 18 ساعت محاسبه مي‌شود.

رييس سازمان نظام پرستاري كشور با بيان اينكه در اين آيين نامه يك ساعت هم براي تعويض و تحويل شيفت ملحوظ شده است، گفت: اين قانون براي تمام پرستاران شاغل در بخش دولتي، غير دولتي، خيريه، لشگري و كشوري است.

ميرزابيگي با بيان اينكه پرستاران بخش رواني و سوختگي هم مي‌توانند از دو ماه مرخصي در سال استفاده كنند، گفت: همچنين بر اين اساس بيش از 12 ساعت شيفت كاري مستمر و بيش از 100 ساعت اضافه كار در ماه ممنوع است.

وي در ادامه در ارائه گزارشي از عملكرد هفت ساله سازمان نظام پرستاري، شكل گيري هيات مديره‌ها و شوراي عالي سازمان، تدوين و ابلاغ شرح وظايف شوراي عالي و هيات مديره‌ها، عضويت 90 هزار پرستار به صورت داوطلب در سازمان را از جمله دستاوردهاي اين سازمان برشمرد و افزود: طي هفت سال گذشته به طور همزمان كارت عضويت براي تمام اعضا صادر، سيستم‌هاي عضويت و دبيرخانه مكانيزه شد و حدود هزار پرستار (منتخب) در هيات مديره‌ها و شوراي عالي براي اجراي رسالت قانوني حضور به هم رساندند.

ميرزابيگي پنج ديدار با مقام معظم رهبري، سه ديدار با رييس مجلس و هفت ديدار با رييس جمهور را از دستاوردهاي سياسي اجتماعي اين سازمان عنوان كرد و افزود: حركت به سوي تخصصي شدن، آغاز آموزش پودماني پرستاران در تمام مقاطع تحصيلي با موافقت وزير بهداشت دولت نهم، افزايش دوره‌ها و ظرفيت‌هاي تحصيلات تكميلي، از جمله دستآوردهاي علمي آموزشي اين سازمان بوده است.

وي با بيان اينكه از ديگر دستاوردهاي اين سازمان، تشكيل تيم پرستاري بحران با مشاركت حداقل پنج هزار نفر بوده است، گفت: افزايش حقوق پرستاران از 130 هزار تومان در سال 83 به 700 هزار تومان در سال 88، تصويب قانون ارتقاي مسير شغلي، استخدام نيرو و تعرفه گذاري خدمات از جمله دستآوردهاي صنفي و حرفه‌اي اين سازمان طي هفت سال گذشته بوده است.

رييس سازمان نظام پرستاري در پايان خاطرنشان كرد: سازمان نظام پرستاري براي تدوين قوانين پرستاري در حين تدوين برنامه پنجم توسعه مشاركت داشت. همچنين توانست با پيگيري‌هاي لازم قانون مشاغل سخت و زيان آور و مستثني كردن زنان از ماده 75 قانون كار را در قالب قانون ارتقاي بهره وري نيروهاي باليني به تصويب برساند.

به گفته وي، از دستاوردهاي بين‌المللي اين سازمان، عضويت رسمي سازمان نظام پرستاري در شوراي بين‌المللي پرستاران و حضور فعال در اين شورا است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14699s, 18q