ديابت، فاكتور مستعد كننده بيماري‌هاي لثه است

۱۳۸۸/۱۱/۰۷ - ۱۱:۳۹ - کد خبر: 19009
ديابت، فاكتور مستعد كننده بيماري‌هاي لثه است
دكتر رضا ملا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: بيماري ديابت مي‌تواند تاثير نامطلوبي بر روي ساير ارگانهاي بدن داشته باشد و دهان و دندان نيز از جمله ارگانهاي تاثيرپذير از بيماري ديابت است.

وي مهمترين مساله در خصوص دهان و دندان در افراد ديابتي را بيماري‌هاي لثه عنوان كرد و اظهار داشت: بيماران ديابتي استعداد بيشتري نسبت به سايرين در ابتلا به بيماري‌هاي لثه دارند؛ به طوري‌ كه در اين افراد، ترميم بافت لثه با تاخير صورت مي‌گيرد. همچنين خونريزي بيشتر لثه، تخريب و تحليل بافت لثه و بافت نگه دارنده دندانها و بروز بيماري‌هاي لثه در افراد ديابتي بيشتر ديده مي‌شود.

وي گفت: افراد مبتلا به بيماري ديابت به دنبال ايجاد پلاك ميكروبي در دهان سريع‌تر و با شدت بيشتري با تخريب لثه مواجه مي‌شوند.

دكتر ملا افزود: باورهاي غلطي مبني بر تخريب حتي بافتهاي لثه در بيماران ديابتي وجود دارد كه افراد تصور مي‌كنند در صورت داشتن بيماري ديابت، حتما به بيماري‌هاي لثه نيز دچار مي‌شوند. در حالي كه علت اصلي در بيماري لثه ايجاد پلاك ميكروبي در دهان است و ديابت ايجاد كننده بيماري لثه نيست بلكه مي‌تواند به عنوان يك فاكتور مستعد كننده براي بيماري لثه شناخته شود.

وي يكي ديگر از بيماري‌هاي دهان و دندان در افراد ديابتي را خشكي دهان به علت مصرف داروهاي ديابت عنوان كرد و افزود: مخاط دهاني در چنين افرادي حساس‌تر است و از آنجا كه مخاط خاصيت ضد پوسيدگي براي دندانها دارند در صورت كم شدن مخاط، مشكلات دنداني بروز مي‌كند.

اين دندانپزشك با بيان اينكه‌ آبسه‌هاي لثه‌اي نيز در افراد ديابتي شايع‌تر است، اضافه كرد: اين شيوع به علت كاهش توان دفاعي بدن افراد ديابتي در مقابل عفونت است.

وي ‌در ادامه تصريح كرد: ‌در افرادي كه بيماري ديابت آنها كنترل شده باشد معمولا اين عوارض را انتظار نداريم و عوارض بيماري ديابت از جمله مشكلات دهان و دندان براي افرادي صدق مي‌كند كه كنترل مناسبي بر بيماري ديابت خود ندارند.

وي گفت:‌ اكثر افراد از مشكلات لثه‌اي در بيماران ديابتي اطلاع دارند ولي در تاثير بيماري لثه بر ديابت بي‌اطلاع هستند. در صورتي كه در تحقيقات متعددي تاثير بيماري لثه بر بيماري ديابت ثابت شده است؛ به‌طوري‌ كه عفونت لثه به دنبال خونريزي و زخم لثه‌ها مي‌تواند مانند ايجاد زخم در ساير قسمتهاي بدن براي افراد ديابتي مهم باشد و بايد حتما جهت بهبود زخم و عفونت به پزشك مراجعه شود.

وي گفت: هرگونه عفونتي در بدن افراد ديابتي مي‌تواند كنترل قند را سخت‌تر كرده و با مشكل مواجه كند.

اين متخصص بيماري هاي دهان و دندان بحث مهم در بروز بيماري لثه را پيشگيري از اين بيماري دانست و گفت: بيماري لثه در صورت بروز مي‌تواند لثه را براي هميشه مستعد بيماري كند.

وي در خصوص پيشگيري و درمان بيماري‌هاي لثه‌اي توصيه كرد: مسواك زدن روزانه، كاربرد صحيح نخ دندان، معاينه شش ماه يكبار دهان و دندان سبب پيشگيري از اين بيماري‌ها مي‌شود. همچنين در صورت بروز بيماري‌هاي لثه افراد بايد با توجه به تشخيص پزشك به جرم‌گيري دندان و يا جراحي‌هاي لازم اقدام كنند.

وي در خصوص خونريزي لثه گفت: افراد بايد براي رفع پلاك ميكروبي، مسواك زدن را به طور صحيح و روزانه انجام دهند. اين كار در افرادي كه دچار التهاب لثه هستند به دليل خونريزي بعد از مسواك زدن انجام نمي‌شود در حالي كه اگر فرد تا 10 روز مسواك زدن مداوم را انجام دهد خونريزي نيز كاهش يافته يا درمان مي‌شود.

وي در خصوص درمان بيماري‌هاي لثه در افراد ديابتي تصريح كرد:‌ درمان در افراد ديابتي تفاوتي با سايرين ندارد و در افراد ديابتي در صورت تشخيص پزشك براي جراحي بايد قند خون فرد ديابتي كنترل شده باشد و اصول درماني خاصي نيز جهت كاهش احتمال عفونت براي اين افراد صورت مي‌گيرد.

وي در پايان به مراقبتهاي فردي جهت پيشگيري و رفع پلاك‌هاي ميكروبي و پيشگيري از بيماري لثه تاكيد كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.08807s, 18q