هپاتيت B ازعلل عمده نارسايي كبد در ايران

۱۳۸۸/۱۱/۰۷ - ۱۱:۳۹ - کد خبر: 19010
هپاتيت B ازعلل عمده نارسايي كبد در ايران
دكتر سيد محسن زهرايي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به برنامه پيشگيري و كنترل بيماري هپاتيت B در كشور، گفت: بيش از 2 ميليارد نفر در دنيا در معرض آلودگي به ويروس هپاتيت B قرار گرفته و در حدود 350 ميليون نفر نيز ناقل اين ويروس هستند.

وي با بيان اين كه ميزان شيوع بيماري هپاتيت B در مناطق مختلف جهان متفاوت است، گفت: بر اين اساس شيوع هپاتيت B در دنيا به سه گروه مناطق با شيوع كم، شيوع متوسط و شيوع بالا تقسيم مي‌شوند. در مناطق با شيوع كم، شيوع ناقلين بين 1/0 تا 2 درصد جامعه است، مانند اروپاي غربي. در مناطق با شيوع متوسط نيز شيوع ناقلين بين 2 تا 8 درصد است مانند منطقه خاورميانه. در مناطق با شيوع بالا نيز شيوع ناقلين بين 8 تا 20 درصد است، مانند جنوب شرق آسيا.

دكتر زهرايي با اشاره به مشكلات بيماري هپاتيت ‌B ادامه داد: از مهمترين مشكلات بيماري هپاتيت B بعد از مرحله حاد‌ احتمال ناقل شدن فرد مبتلا است كه اين امر خود به سن بيمار بستگي دارد. در دوره نوزادي اين احتمال تا 90 درصد، در سن 1 تا 5 سالگي بين 20 تا 50 درصد است و در بالغين به كمتر از 10 درصد مي‌رسد.

وي در اين باره ادامه داد: درصدي از بيماران ناقل بعد از حدود 20 سال به فرم مزمن اين بيماري مبتلا مي‌شوند كه در اين حالت علاوه بر خطر انتقال بيماري به ديگران، به تدريج كبد و ساير ارگان‌هاي بدن بيمار آسيب ديده و احتمال بروز نارسايي مزمن كبد و يا سرطان كبد نيز بالا مي‌رود.

دكتر زهرايي در اين باره ادامه داد: در مناطقي از دنيا كه شيوع بيماري پايين‌تر است، بيماري عموما در سن نوجوانان و بالغين بروز مي‌كند و عمده‌ترين راه‌هاي انتقال در اين مناطق را تماس جنسي و تزريق با سرنگ مشترك در معتادان مواد مخدر شامل مي‌شود.

وي با اشاره به وضعيت بيماري هپاتيت ‌B در ايران، گفت: قبل از اجراي برنامه ايمن سازي، ميزان شيوع ناقلين هپاتيت B در ايران در حدود 3 درصد برآورد مي‌شد. همچنين بر اساس طرح ملي سلامت و بيماري كه در سال 1378 برگزار شد،‌7/1 درصد جمعيت عمومي كشور HBsAg مثبت بودند. شيوع بيماري در استان‌هاي مختلف نيز با يكديگر متفاوت بود؛ به طوري كه در استان سيستان و بلوچستان شيوع 5 درصد گزارش شده بود.

دكتر زهرايي به آغاز واكسيناسيون نوزادان و ساير گروه‌هاي پرخطر مانند جامعه پزشكي و يا اطرافيان فرد مبتلا به HBsAg مثبت از سال 1372 اشاره كرد و گفت: با آغاز اين برنامه به سرعت تمام كودكان كشور عليه اين بيماري مصون شدند. بر اين اساس، ايران در حال حاضر از مناطق با شيوع بالاي هپاتيت B به مناطق با شيوع پايين تغيير موقعيت داده است و بنابراين موارد جديد بيماري بيشتر در نوجوانان و بالغين اتفاق مي‌افتد.

وي گفت: با توجه به مطالعات انجام شده، هپاتيت B از علل عمده نارسايي و سرطان كبد (هپاتوسلولار كارسينوما) در ايران است. بر اين اساس با واكسينه كردن افراد مي‌توان از هزينه‌هاي ميلياردي كه ساليانه صرف درمان موارد مزمن اين بيماري و عوارض آن مي‌شود، جلوگيري كرد. متاسفانه علاوه بر هزينه‌هاي درمان، اين بيماري در بسياري از موارد با عود و ساير مشكلات همراه است.

دكتر زهرايي با تاكيد بر لزوم افزايش پوشش ايمني گروه سني جوانان عليه بيماري هپاتيت B، ادامه داد: بر اين اساس، در كنار فعاليت‌هاي آموزشي و اجرايي براي كاهش احتمال رفتارهاي پرخطر و افزايش سلامت خون و فرآورده‌هاي خوني، از سال 1385 ايمن سازي متولدين 1368 تا 1371 در دستور كار وزارت بهداشت قرار گرفت. به اين ترتيب در يك عمليات هماهنگ، سالانه تمام متولدين سال‌هاي فوق به ترتيب در سال‌هاي 1385، 1386 و 1387 واكسينه شدند و امسال نيز آخرين كوهورت سني يعني متولدين 1371 در 3 نوبت واكسن را دريافت مي‌كنند.

وي ادامه داد: نوبت اول واكسيناسيون هپاتيت B از ابتداي بهمن آغاز و براي 10 روز ادامه مي‌يابد. نوبت دوم و سوم اين واكسيناسيون نيز به ترتيب در دهه اول اسفند ماه جاري و دهه اول مرداد سال آينده انجام مي‌شود. اين واكسيناسيون در تمام مراكز بهداشتي درماني شهري و روستايي، خانه‌هاي بهداشت، پايگاه‌هاي بهداشتي و برخي از بيمارستان‌ها به صورت رايگان انجام مي‌شود. براي رفاه بيشتر مردم هر دانشگاه با اطلاع رساني قبلي، مراكزي را در ايام تعطيل براي خدمت رساني فعال نگه مي‌دارد. علاوه بر اين با هماهنگي آموزش و پرورش تيم‌هاي بهداشتي به مراكز پيش دانشگاهي مراجعه و گروه سني مورد نظر را در محل واكسينه مي‌كنند. همچنين افرادي كه به هر دليل در دفعات قبلي مراجعه نكرده و واكسينه نشده‌اند، مي‌توانند در اين دوره مراجعه و واكسينه شوند.

وي درصد پوشش واكسيناسيون عليه هپاتيت B در كشور در سال 1385 را 82 درصد، سال 1386 را 84 درصد و سال 1387 را 86 درصد عنوان كرد.

دكتر زهرايي علت افزايش درصد پوشش عمليات به رغم كاهش جمعيت واكسينه شده را كاهش جمعيت گروه هدف عنوان كرد و گفت: به دليل آغاز برنامه‌هاي تنظيم خانواده از سال 1365، تعداد گروه 18 ساله كشور رو به كاهش است. همچنين از آنجا كه پيش بيني مي‌شود تعداد قابل توجهي از متولدين1371، در سال اول برنامه واكسينه شده باشند، به نظر مي‌رسد احتمالا جمعيت گروه هدف امسال حدود 700 هزار نفر باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.92092s, 18q