MRI روشي موثر در مرحله‌بندي سرطان با قدرت تشخيص 98 درصد سرطان‌هاي مهاجم

۱۳۸۸/۱۱/۰۸ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 19012
MRI روشي موثر در مرحله‌بندي سرطان با قدرت تشخيص 98 درصد سرطان‌هاي مهاجم
دکتر تکتم بهشتيان، متخصص راديولوژي در گفت‌وگو باایسنا، تصويربرداري تشديد مغناطيسي (MRI) را ابزار بسيار مناسبي براي تشخيص تومورهاي بسيار کوچک درون پستان دانست و اظهار داشت: در بعضي موارد که توده ها با ماموگرافي قابل تشخيص نيستند با استفاده از روش MRI مي توان اين توده ها را تشخيص داد. بنابراين اين روش مي‌تواند به عنوان مکمل ماموگرافي در تشخيص توده هاي سرطاني در افرادي که احتمال ابتلا به سرطان پستان در آنها بالاست، مورد استفاده قرار گيرد.

وي افزود: با اين که احتمال تشخيص توده هاي سرطاني توسط روش MRI بسيار بالاست ولي ماموگرافي همچنان نقش اوليه و پايه را در تشخيص سرطان پستان دارد.

اين راديولوژيست با بيان اين مطلب که انجام MRI براي بيماران داراي محدوديت‌هايي است، اظهار كرد: بايد قبل از انجام MRI، از لحاظ وجود جسم فلزي در بدن بيمار اطلاع پيدا کنيم زيرا در انجام اين روش تصوير برداري نبايد هيچ شي فلزي مانند: باطري هاي قلبي، دريچه هاي مصنوعي قلب .... وجود داشته باشد. زيرا اگر اشياء فلزي در نزديکي دستگاه MRI قرار گيرد، ميدان مغناطيسي ايجاد شده روي اين مواد فرومغناطيسي اثر گذاشته و نه تنها باعث تداخل در امر تصويربرداري مي شود، بلکه مي تواند باعث جابجايي آنها شده و به فرد آسيب رساند.

عضو هيات علمي مرکز تحقيقات سرطان پستان جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران ادامه داد: با توجه به اينکه اساس تصويربرداري در MRI امواج الکترومغناطيسي است لذا اين روش بي خطر است و انجام آن عوارضي را براي بيمار به دنبال ندارد ولي توصيه مي شود تا آنجا که امکان دارد براي زناني باردار از اين روش استفاده نشود.

اين راديولوژيست با اشاره به اين مطلب که MRI روش تقريباً جديد تشخيصي است بيان داشت: MRI روش جديدي است که درتشخيص سرطان پستان کاربرد دارد ولي انجام آن هيچگاه حياتي نيست و لذا براي افرادي که محدوديت هاي ذکر شده را دارند انجام آن ضرورتي ندارد.

وي در ادامه پيرامون کاربردهاي استفاده از اين روش تصريح کرد: MRI روشي است که مي توان در زناني که ماسکتومي به طور کامل انجام نگرفته، احتمال عود local بررسي شود.

دکتر بهشتيان خاطر نشان کرد: بررسي ها نشان داده است در مواردي که غدد لنفاوي زير بغل از لحاظ ابتلا به سرطان پستان مثبت هستند ولي در ماموگرافي و سونوگرافي هيچ توده‌اي در پستان يافت نمي‌شود، MRI، مي تواند 98 تا 100 درصد مواقع توده را شناسايي کند.

عضو هيات علمي مرکز تحقيقات سرطان پستان جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران افزود: حساسيت MRI در تشخيص سرطان مهاجم پستان 98 در صد است.

دکتر بهشتيان گفت: MRI به دليل حساسيت بالا در تشخيص و غربالگري سرطان پستان در افرادي که در گروه پر خطر قرار دارند بسيار کاربرد دارد و بهترين زمان براي انجام آن روزهاي هفتم تا چهاردهم سيکل ماهانه است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21934s, 18q