مراقب باشید؛كودكان هم اقدام به خودكشي مي‌كنند

۱۳۸۸/۱۱/۱۱ - ۱۰:۴۹ - کد خبر: 19033
مراقب باشید؛كودكان هم اقدام به خودكشي مي‌كنند
دكتر نسرين اميري در گفت‌وگو با ایسنا، شيوع افسردگي را در سنين پيش از مدرسه 3/0، در سنين مدرسه يك تا شش درصد و در نوجوانان 14 تا 25 درصد عنوان كرد و افزود: خودكشي چيزي نيست كه فقط در بزرگسالي تظاهر كند، بلكه با رديابي بسياري از مرگ‌هاي اتفاقي در نتيجه پريدن كودك به جلوي ماشين، علت آن خودكشي تشخيص داده شده است.

وي با بيان اين كه خودكشي در كودكان به علت ساختار شناختي ناكافي غالبا ناموفق است، گفت: كودكان افسرده يا با رفع علت افسردگي درمان مي‌شوند و يا نيازمند درمان دارويي و غير دارويي هستند.

رييس بخش روانپزشكي كودك و نوجوان بيمارستان رازي با متفاوت دانستن علايم افسردگي در كودكان، شيرخواران و بزرگسالان، گفت: افسردگي در شيرخواران در چهره نمايان مي‌شود و تغيير در الگوي خواب و غذا و گريه‌هاي طولاني از ديگر نشانه‌هاي افسردگي در دوره‌ شيرخوارگي است.

دكتر اميري با بيان اينكه با بالا رفتن سن، علايم افسردگي تغيير مي‌كند، گفت: كودكان افسرده داراي علائمي شامل تحريك پذير بودن، زودرنجي، پرخاشگري، ناسازگاري با همتايان خود و گريه‌هاي طولاني به همراه تغيير الگوي خواب و غذا هستند؛ اما در چهره آنها نشاني از افسردگي نيست.

وي ادامه داد: افسردگي در نوجوانان سنين بالاتر با رفتارهاي بزهكارانه، خشونت فراوان، دروغگويي، فرار از خانه و آتش افروزي همراه است. در بزرگسالان هم داشتن خلق پايين و شاد نبودن از علايم افسردگي است.

اين فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان با بيان اينكه شروع زودهنگام افسردگي در كودكي بيشتر با علت ژنتيكي همراه است، گفت:‌ غالبا كودكاني افسرده، والدين و بستگان درجه يك آنان از اختلالات خلقي رنج مي‌برند.

دكتر اميري، عوامل اجتماعي، اقتصادي و روانشناختي را از عوامل موثر در بروز افسردگي در كودكان برشمرد و يادآور شد: افسردگي در شيرخوارگي در مواقعي بروز مي‌كند كه شيرخوار بيمار به ناگهان از مادر جدا مي‌شود كه البته امروز با اجراي طرح rooming in در بيمارستان‌هاي دوستدار مادر ديگر شاهد جدايي شيرخواران حتي بيمار در مراكز درماني نيستيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.81464s, 18q