اعلام شتابزده ساخت دارو iMod به شبهات دامن زد

۱۳۸۸/۱۱/۱۱ - ۱۰:۵۲ - کد خبر: 19034
اعلام شتابزده ساخت دارو iMod به شبهات دامن زد
دکتر حسين جباري، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو بایسنا با رد آنچه ادعاهاي ژورناليستي در رابطه با اثربخشي داروي آيمود خواند، اظهار داشت: هر دارويي قبل از اينکه وارد بازارمصرف شود مراحل تأييد علمي، ثبت و توليد صنعتي مشخصي را طي مي کند تا پس از حصول اطمينان از مضر نبودن - در درجه اول - و مفيد بودن - در درجه دوم - براي مصارف انساني وارد بازار شود.

وي گفت: در مرحله پيش باليني( پره کلينيکال) به بررسي اثرات و عوارض حاد و مزمن دارو بر بافت هاي مختلف و نيز سيستم هاي توارث حيوانات آزمايشگاهي تکيه مي شود. در صورت مخاطره آميز بودن دارو در مرحله پيش باليني، در مرحله بعد( فاز يک) دارو جهت شناسايي عوارض آن بر روي تعداد انگشت شماري بيمار داوطلب استفاده مي‌شود. در صورت موفقيت در اين مرحله، دارو وارد مرحله بعدي ( فاز دو) مي‌شود که در اين مرحله از کم يا بي عارضه جدي بودن آن تا حدود زيادي اطمينان حاصل شده و سپس بر روي تعداد بيشتري بيمار داوطلب استفاده و به ثبت اثرات و نيز عوارض احتمالي پرداخته مي شود و در صورتي که بي عارضه بودن و موثر بودن آن مشخص شد، وارد فاز سه شده و به شيوه پژوهش مورد و شاهد بر روي جمعيت بيشتري با هدف بررسي اثر بخشي مطالعه مي شود. پس از طي موفقيت آميز اين مراحل است که دارو وارد مرحله بعدي( فاز چهار) مي‌شود، به اين معني که دارو وارد بازار شده و به ثبت عوارض احتمالي گزارش شده از دارو در سطح جامعه پرداخته مي شود.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به مقاله آمون در نشريه Globalization and Health که داروي آيمود را در رديف داروهاي تقلبي و خطرناک قرار داده بود، گفت: اين مقاله سال 2008 يعني يک سال قبل از انتشارات علمي مربوط به داروي آيمود منتشر شده است. اين مقاله حدود يک سال بعد از اعلام شتابزده برخي مسئولان در سال 2007 و قبل از ثبت رسمي کشف دارو صورت گرفته است. از آنجا که ثبت رسمي کشف دارو در اروپا مستلزم عدم وجود انتشارات علمي در اين رابطه قبل از ثبت دارو بوده است، انتشارات علمي با تاخير صورت گرفته است و از طرفي مسوولان با عمل شتابزده خود زمينه پيش داوري را فراهم کرده اند.

مدير پژوهشي مرکز ايدز ايران با انتقاد از اعلام خبر دستيابي به توليدات علمي توسط افراد غير متخصص آن رشته گفت: شايسته است هر نوع دارو و محصول علمي قبل از اعلام دستيابي، ثبت علمي شود تا از بروز هرگونه شبه اي جلوگيري شود تا موضوع قابل دفاع باشد.

دکتر جباري تصريح کرد: با توجه به علمي بودن مبحث توليد دارو دليلي براي سياسي شدن آن وجود ندارد و انتظاري که محققان دارند اين است که دارو به صورت علمي توسط مراجع علمي مطرح شود تا بتوان از غرض‌ورزي ها و شائبه ها جلوگيري کرد.

وي همچنين با گلايه از يکي از اساتيد دانشگاه که اين دارو را «معجوني با اثر نا مشخص» خوانده است گفت: چنين اظهار نظري از يک مقام علمي در زماني که مقالات علمي اثر بخشي اين دارو از طريق جست‌وجوي اينترنتي در دسترس است باعث تعجب و تاسف است .

دکتر جباري با اشاره به اثر بخشي مورد تاييد علمي داروي «آيمود» گفت: مقالاتي در سال 2009 و 2008 توسط محققان «آيمود» در مجله «دارو» دانشگاه علوم پزشکي منتشر شده است که اين مقالات به زبان انگليسي بوده و از طريق جست‌وجوي اينترنتي در نمايه هاي بين المللي قابل دسترس است و اثر بخشي و کم عارضه بودن آن نسبت به ساير داروهاي موجود در بازار را تأييد مي کند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌و‌گو با ايسنا تصريح کرد: طبق نتايج برگرفته از مطالعات داروي آيمود اين دارو بر روي افراد HIV مثبت که درست قبل از ورود به «ايدز» هستند (بيماراني که CD4 بين 400 تا 200 دارند) بيشترين اثر بخشي خود را نشان داده است و مي تواند به شکلي اطمينان بخش در تعويق زمان استفاده از مجموعه داروهاي موجود در درمان بيماري ايدز که با هزينه و عوارض زيادي همراه هستند موثر باشد. همچنين اين دارو در افزايش اثرات ضد ويروس HIV از طريق استفاده همزمان با داروهاي موجود در درمان ايدز کار آيي خود را اثبات كرده است.

مدير پژوهشي مرکز ايدز ايران کم يا بي عارضه بودن آيمود را يک برتري نسبت به ساير داروهاي موجود دانست و گفت: در تمام کارآزمايي باليني هاي انجام شده عارضه ي خاصي از اين دارو ديده نشده است و يا بسيار ناچيز بوده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70123s, 19q