ميزان بالاي فلورايد در آب موجب قهوه‌اي و شكننده شدن دندانها مي‌شود

۱۳۸۸/۱۱/۱۱ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 19039
ميزان بالاي فلورايد در آب موجب قهوه‌اي و شكننده شدن دندانها مي‌شود
دكتر پرديس مسنن مظفري در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اين كه عوامل ديگري از قبيل نژاد، مصرف دخانيات، افزايش سن و مصرف برخي از داروها در دوران كودكي نيز موجب تغيير رنگ دندان‌ها مي‌شود، افزود: شدت لكه‌هاي قهوه‌اي با افزايش مقدار فلورايد آب آشاميدني افزايش مي‌يابد.

وي ادامه داد: اين بيماري در واقع نوعي نقص در تشكيل ميناي دندان است كه به‌ علت اختلال در كار سلولهاي آملوپلاست در خلال شكل‌گيري دندان‌ها ايجاد مي‌شود.

مسنن مظفري اظهار داشت: بالا رفتن ميزان فلورايد در آب آشاميدني عمل آهكي شدن ميناي دندان‌ها را دچار اختلال مي‌كند و باعث تغيير رنگ دندانها به صورت خطي يا خالهاي قهوه‌اي مي‌شود.

وي با بيان اينكه مقدار يك pmm فلورايد در آب براي رشد ونمو براي استحكام و جلوگيري از پوسيدگي دندان‌ها لازم است، تصريح كرد: در صورتي مقدار فلورايد در آب به بيش از pmm از چهار تا دو برسد، اثرات نامطلوبي را بر روي دندان‌ها خواهد گذاشت.

مسنن مظفري با ذكر اين كه استفاده از روش‌هاي سفيدكنندگي مي‌تواند اين مشكل را رفع كند، خاطرنشان كرد: به‌ علت خاصيت سوزانندگي اين مواد بر روي لثه و دندانها بهتر است تحت نظر مستقيم دندانپزشك استفاده شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.88099s, 18q