نظارت ضعيف وزارت بهداشت روي بازار اسباب‌بازي

۱۳۸۸/۱۱/۱۲ - ۱۱:۴۱ - کد خبر: 19054
نظارت ضعيف وزارت بهداشت روي بازار اسباب‌بازي
محمدحسين فرجو در گفت‌وگو با ايسنا، در اين باره توضيح داد: نظارت بر بازار اسباب‌بازي از لحاظ بهداشت اين كالا بر عهده وزارت بهداشت است، اما اين وزارتخانه هم‌اكنون نظارت چندان قوي‌ روي بازار اسباب بازي ندارد.

وي با اشاره به اين‌كه بحث آلودگي تعدادي از اسباب‌بازي‌هاي توليد كشور چين از مدت‌ها پيش مطرح بوده است، يادآوري كرد: حتي در آمريكا نيز بخش زيادي از اسباب‌بازي‌هاي چيني به دليل آلودگي از بازار جمع‌آوري شدند و حتي كار به جايي رسيد كه مديرعامل كارخانه‌اي كه محصولاتش از بازار آمريكا مرجوع شد، اقدام به خودكشي كرد.

او با بيان اين‌كه بعد از مطرح شدن اخبار مربوط به آلودگي تعدادي از اسباب‌بازي‌هاي ساخت چين نظارت بر واردات اين كالا به كشور سختگيرانه‌تر شد، عنوان كرد: هم‌اكنون سازمان استاندارد اسباب‌بازي را از لحاظ ايمني مورد بررسي قرارمي‌دهد و وزارت بهداشتي نيز مكلف است اين كالا را از نظر موارد بهداشتي مورد نظارت خود قرار دهد كه البته وزارت بهداشت تاكنون در عمل به وظيفه خود قوي عمل نكرده است.

به گفته وي سازمان استاندارد در آزمايشگاه خود اسباب‌بازي را از نظر رنگ و مواد اوليه مورد بررسي قرار مي‌دهد.

فرجو خاطرنشان كرد: ‌البته وزارت بهداشت امسال با تنظيم سند سلامت كودكان كه بخشي از آن به موضوع اسباب‌بازي نيز اشاره دارد، سعي كرد نظارت خود را بر بازار اسباب بازي تقويت كند.

دبير شوراي نظارت بر اسباب‌بازي با بيان اين‌كه تاكنون مواردي از واردات اسباب‌بازي‌هاي آلوده به كشور مشاهده شده است، اظهار داشت: اين محموله‌ها بعد از تاييد آلودگي آن‌ها مرجوع شده‌اند؛ ضمن اين‌كه بايد توجه داشت قاچاق اسباب‌بازي به كشور همچنان ادامه داشته و در اين بين قاچاق اسباب‌بازي‌هاي آلوده نيز وجود دارد.

گفتني است، تحقيقات نشان مي‌دهد كه بسياري از اسباب‌بازي‌هاي موجود در بازار هند حاوي مواد شيمايي خطرناك هستند.

گفته مي‌شود كه اين مواد شيميايي موجود در اسباب‌بازي مي‌توانند براي كودكان زير سه سال خطرناك باشند.

نمونه‌گيري‌هاي تصادفي انجام شده از دهلي نشان مي‌دهد كه تعدادي از اسباب‌بازي‌هاي موجود در بازار اين شهر حاوي ماده شيميايي به نام فتالات بوده‌اند كه اين ماده مي‌تواند موجب بروز مشكلاتي را براي سيستم بدن افراد فراهم كند.

اين تحقيق همچنين نشان مي‌دهد كه اسباب‌بازي‌هاي چيني و تايواني وارداتي به هند نيز حاوي ماده شيميايي يادشده هستند.

هند از ابتداي ژانويه سال گذشته واردات اسباب‌بازي از چين را به اين كشور ممنوع اعلام كرد. دليل اين ممنوعيت نيز وجود مشكلات ايمني در اسباب‌بازي‌هاي توليد چين اعلام شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24785s, 18q