بررسي شاخص‌هاي همه‌گيرشناسي سردرد در تهران بزرگ

۱۳۸۸/۱۱/۱۲ - ۱۱:۴۵ - کد خبر: 19057
بررسي شاخص‌هاي همه‌گيرشناسي سردرد در تهران بزرگ
دكتر سعيد شاه بيگي امروز در نشست خبري كنگره بين‌المللي سردرد كه اول تا سوم ارديبهشت 89 در تالار امام بيمارستان امام خميني (ره) برگزار مي‌شود، اظهار كرد: بيش از 90 درصد از افراد جامعه دست كم براي يك ‌بار در طول زندگي خود سردرد را تجربه كرده‌اند.

وي با اشاره به نگاه ناقص به درمان سردرد در ادامه از حضور مشترك متخصصان مرتبط با سردرد در اين كنگره خبر داد و گفت: در اين كنگره متخصصان داخلي و جراحي مغز و اعصاب، نورولوژي اطفال، روانپزشك، راديولوژي، متخصصان داخلي، چشم، گوش، گلو و بيني، متخصصان بيهوشي (درد) پزشكان عمومي، پرستاران و گروه فيزيكي و توانبخشي حضور دارند.

رييس كنگره بين‌المللي سردرد با بيان اين كه نحوه برخورد با سردرد به تناسب علت ايجاد كننده آن متفاوت است، گفت: شايع‌ترين علت سردرد فشارهاي عصبي، استرس ، اضطراب و مشكلات روحي رواني با شيوع فراوان در جوامع است.

دكتر شاه بيگي ميگرن را دومين علت شايع سردرد در جوامع برشمرد و افزود: در برخي از جوامع 16 تا 25 درصد زنان و 9 تا 15 درصد مردان به ميگرن دچارند.

وي با بيان اينكه از هر پنج زن يك نفر به سردرد ميگرني مبتلاست، گفت: چون تاكنون به سر درد نگاه قوي و جامعي نداشته‌ايم، از اين رو تلاش شد در اين كنگره با گردهمايي كليه تخصص‌هاي مرتبط، علل تشخيص و درمان سردرد به بحث و بررسي گذاشته شود.

رييس كنگره بين‌المللي سردرد به دعوت از ميهمانان خارجي از كشورهاي آمريكا، ‌اروپا، كانادا، فرانسه و آلمان اشاره كرد و افزود: همه ساله مجامع مختلف مبالغ فراواني را براي سردردها هزينه مي‌كنند.

دكتر شاه بيگي سردردهاي خوشه‌اي و سردردهايي با علت ضايعات مغزي و عروق مغزي را از ديگر علل سردرد عنوان كرد و يادآور شد: دردهاي گردني، سينوزيت و حتي مشكلات چشمي مي‌تواند از علل بروز سردرد به شمار آيند.

وي با تاكيد براثربخشي طب سوزني (فشاري)، ريلكسيشن در درمان سردرد، گفت: در اين كنگره اين موضوعات هم بررسي مي‌شود.

رييس كنگره بين‌المللي سردرد با بيان اين كه برخي از سردردها هشداردهنده است، ادامه داد: ازآن جمله مي‌توان به بروز سردرد براي نخستين بار در زندگي، سردرد به همراه علايم يك طرفه (بي حسي يك طرفه دست و پا)، استفراغ پيش از بروز سردرد، سردرد به همراه تشنج تاري ديد اشاره كرد.

دكتر شاه بيگي با بيان اينكه فراخوان اين كنگره به كشورهاي منطقه هم ارسال شده است در ادامه به برگزاري سه كارگاه در اين كنگره اشاره كرد و افزود: كارگاه تحقيقاتي با موضوع مقاله نويسي علمي،‌ مطالعات اپيدميولوژيك و مطالعات كارآزمايي باليني، كارگاهي با عنوان كاربرد جايگاه بوتوكس در سردرد و كارگاه طب فيزيكي و توانبخشي طي اين سه روز در كنگره برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينكه طي ساليان گذشته نظريات متعددي در خصوص كاربرد و ميزان اثربخشي بوتوكس در درمان سردرد در كشورهاي مختلف دنيا ارايه شده است، گفت: در كارگاه كاربرد جايگاه بوتوكس در سردرد به نقطه نظرات عليه كاربرد بوتوكس پرداخته مي‌شود.

رييس كنگره بين‌المللي سردرد با بيان اينكه درمان بسياري از سردردها مداخلات درماني از جنس طب فيزيكي و توانبخشي (ماساژ درماني) است، گفت: همچنين چون علت برخي از سردردها اختلالات خواب است بنابراين در اين كنگره اطلاعات سودمندي در اين باره ارايه خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33264s, 18q