توزيع نمك‌هاي «يددار فلورينه» جهت مصرف با تجويز پزشك در داروخانه‌ها

۱۳۸۸/۱۱/۱۲ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 19062
توزيع نمك‌هاي «يددار فلورينه» جهت مصرف با تجويز پزشك در داروخانه‌ها
دکتر پريسا ترابي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به برنامه افزودن فلور به نمك‌هاي يددار، گفت: بررسي‌هاي اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت نشان داده كه ميزان فلورايد در برخي مناطق كشور پايين است. به اين ترتيب برگزاري جلسات مشتركي در وزارت بهداشت منتج به آن شد كه در برخي مناطق با شيوع بالاي كمبود فلور با تجويز پزشك، نمك‌هاي يددار فلورينه در داروخانه‌ها ارايه شود. اين نمك‌هاي يددار فلوردار با برچسب خاصي مشخص شده‌اند.

غني‌سازي نمك با يد و فلور نبايد تشويقي براي افزايش مصرف نمك باشد

افزايش دريافت نمك، عاملي براي افزايش فشارخون و بيماري‌هاي قلبي عروقي

وي با تاكيد بر آن كه غني سازي نمك با يد يا فلور دليلي نيست كه براي دريافت يد يا فلور بيشتر، نمك بيشتري مصرف شود، گفت: ميزان يد يا فلوري كه به نمك اضافه مي‌شود بر اساس ميزان مصرف نمك است؛ به اين معنا كه اگر نمك از ميزان معمول بيشتر استفاده شود، دريافت يد و فلور هم بالا مي‌رود كه بي‌ترديد اين ميزان دريافت اضافي، مناسب نيست. اگرچه مصرف زياد اين نمك‌ها به دوز مسموميت نمي‌رسد، اما غني‌سازي نمك با يد و فلور نبايد تشويقي باشد براي افزايش مصرف نمك؛ چرا كه به دليل مصرف زياد نمك از سوي مردم، مشكلات زيادي وجود دارد و هنوز با فرهنگ كاهش مصرف نمك فاصله زيادي داريم.

دكتر ترابي دراين زمينه ادامه داد: بسياري از موارد مشاهده مي‌شود كه افراد هنگام صرف غذا بدون چشيدن غذا، ابتدا به آن نمك مي‌پاشند. در اين زمينه توصيه مي‌شود نه تنها هنگام صرف غذا نمك اضافه نشود بلكه بايد سعي شود استفاده از نمك در زمان طبخ غذا نيز كاهش يابد؛ چرا كه غذاهاي صنعتي و آماده، انواع كنسرو‌ها، دوغ، پنير، تنقلات كودكان و ديگر مواد غذايي از نمك زيادي برخوردارند. همچنين در بسياري از مواد غذايي به منظور جلوگيري از فساد غذايي از نمك به عنوان يك عامل نگهدارنده استفاده مي‌شود. بنابراين افراد جامعه ناخواسته اضافه دريافت نمك را تحمل مي‌كنند و لازم است مصرف نمك هنگام طبخ و صرف غذا كاهش يابد.

وي با هشدار به افراد داراي سابقه بيماري‌هاي قلبي عرقي و فشار خون نسبت به مصرف زياد نمك، انواع استرس‌هاي محيطي، استعمال دخانيات، چاقي، آلودگي هوا و ... را از عوامل خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي و فشار خون دانست و گفت: افزايش دريافت نمك عاملي است كه به افزايش فشارخون و بيماري‌هاي قلبي عروقي كمك مي‌كند. اگرچه بيماري‌هاي قلبي - عروقي و فشارخون بعد از حوادث و سوانح، رتبه دوم بار بيماري‌ها در كشور را به خود اختصاص مي‌دهند، اما بيماري‌هاي قلبي عروقي در ميانسالان كشور رتبه اول بار بيماري‌ها را دارد. بنابراين با توجه به شيوع بيماري‌هاي قلبي عروقي و فشارخون در كشور تا حد امكان عواملي كه در دست خود افراد است نبايد به ديگر عوامل زمينه‌ساز بيماري‌ها اضافه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.07667s, 18q