رييس پژوهشکده غدد درون‌ريز شهيد بهشتي: استفاده از سلول‌هاي بنيادي هنوز درمان دائمي براي ديابت نيست

۱۳۸۸/۱۱/۱۲ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 19072
رييس پژوهشکده غدد درون‌ريز شهيد بهشتي: استفاده از سلول‌هاي بنيادي هنوز درمان دائمي براي ديابت نيست
دکتر فريدون عزيزي، استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اينکه درمان هاي جديد براي درمان ديابت از طريق سلول هاي بنيادي در حال بررسي است، پيوند سلول‌هاي انسولين‌ساز بتاي لوزالمعده را يک نمونه آن عنوان و اضافه کرد: اين روش به رغم هياهوي بسيار هنوز به نتيجه مطلوب نرسيده است.

وي ادامه داد: البته استفاده از اين سلول‌ها ممکن است يک تا سه سال فرد را از تزريق انسولين راحت کند اما به مرور اثربخشي آن کم مي‌شود.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: با کشف انسولين توسط محققان کانادايي در سال 1924، مرگ و مير ديابت به ميزان قابل توجهي کاهش يافت به خصوص اينکه محصولات دارويي حاوي انسولين به مرور خالص‌تر و با کيفيت تر شده است.

وي ادامه داد: افراد مبتلا به «ديابت نوع يک» که از کودکي تحت درمان با انسولين هستند فقط 10 تا 15 درصد ديابتي‌ها را تشکيل مي‌دهند اما ديابت نوع 2 بسيار شايع‌تر است

دكتر عزيزي ادامه داد: ديابت نوع دو با عوارض و ميزان مرگ و مير بيشتري همراه است چرا که با عوامل محيطي همانند چاقي نيز مرتبط است و در اغلب موارد نيز دير تشخيص داده مي‌شود.

به گزارش ايسنا، رييس پژوهشکده غدد درون‌ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در خاتمه مهم‌ترين عوارض اين بيماري را سکته‌هاي قلبي و مغزي، نارسايي کليه، نابينايي و قطع عضو عنوان کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.43441s, 18q