تلاش محققان کشور برای درمان بیماری‌های ژنتیکی و نادر با اصلاح ژن

۱۳۹۵/۰۵/۲۶ - ۱۰:۲۴ - کد خبر: 190741

سلامت نیوز:دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری شیوع بیماری‌های ژنتیکی و نادر در کشور را ناشی از ازدواج‌های فامیلی دانست و گفت: برای درمان این بیماری‌ها از روش اصلاح ژن یا ژن‌درمانی که شاخه‌ای از پزشکی ترمیمی است، استفاده می‌شود که در آن با سلول‌های مهندسی شده اقدام به اصلاح سلول‌های بیمار می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ،دکتر امیر علی حمیدیه با اشاره به فناوری « اصلاح ژن» (GENE EDITING) اظهار کرد: در ژن‌درمانی پزشکان تلاش می‌کنند با ایجاد تغییراتی در ساختار ژنتیکی انسان، بدن را به انجام کاری تازه که تا پیش از این قادر به انجام آن نبوده است، وادار کنند. یکی از مشکلات بیماری‌هایی با منشأ ژنتیک این است که برای درمان آنها، باید سلول‌های اندام‌هایی را که نشانه‌های بیماری در آنها ظاهر شده است، تغییر داده و آنها را اصلاح کنیم.

حمیدیه دسترسی به همه سلول‌هایی را که نشانه‌های بیماری در آن‌ها ظاهر است، مستلزم ایجاد مقدمات لازم برای این کار دانست و گفت: از آنجا که در بیماری‌هایی با منشأ ژنتیکی، عامل مولد بیماری یک کد ژنتیکی تغییر یافته است که نقص ناشی از آن تقریبا در همه سلول‌ها یافت می‌شود، درمان این گروه از بیماران با مشکلات و محدودیت‌های بسیاری همراه است. از این رو منظور از ژن درمانی مجموعه‌ای از روش‌های درمانی است که طی آن با ترمیم و رفع عیب ژن، بیماری را درمان می‌کنند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری فناوری اصلاح ژن را شاخه‌ای از علم سلول‌های بنیادی توصیف کرد و ادامه داد: در این روش وارد سلول می‌شویم و با شناسایی نقص ژنتیکی سلول با انجام دستکاری‌هایی بر روی آن، سلول را به نوعی باز ساخت و ایرادات را تصیح می‌کنیم.

حمیدیه با بیان اینکه ازدواج‌های خویشاوندی در ایران منجر به افزایش بیماری‌های کمیاب و نادر ژنتیکی شده است، خاطر نشان کرد: اصولا در کشورهای خاورمیانه بیماری‌های ژنتیکی، بسیار شایع است که در نتیجه آن شاهد بیماری‌های نادر و گاهی صعب‌العلاج هستیم که این بیماری‌های نادر در بسیاری از مناطق دنیا شیوع ندارند.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در ستاد توسعه سلول‌های بنیادی در زمینه درمان بیماری‌های ژنتیک در کشور اظهار کرد: از سال گذشته ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی کارگروه ژنتیک و سلول‌های بنیادی را تشکیل داده است که بیش از 50 نفر از دانشگاه‌های وزارت بهداشت و وزارت علوم و همچنین مراکز جهاد دانشگاهی در آن عضویت دارند.

بر اساس این گزارش، در این خصوص سال گذشته با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی اولین سمپوزیوم سلول‌های بنیادی و ژنتیک در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، وابسته به وزارت علوم برگزار شد و امسال نیز دومین سمپوزیوم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی را پیش رو خواهیم داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26927s, 19q