تاخير در تغذيه کودکان با قاشق، سبب کاهش خطرات چاقي مي‌شود

۱۳۸۸/۱۱/۱۷ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 19094
تاخير در تغذيه کودکان با قاشق، سبب کاهش خطرات چاقي مي‌شود
محققان دانشگاه Copenhagen اعلام کردند؛ كودكان خود را هر چه ديرتر يعني در حدود ‌٢ تا ‌٦ ماهگي را با غذاهاي مکمل آشنا کنيد تا خطر اضافه وزن در بزرگسالي آنها کاهش يابد.

چندين تحقيق نشان مي دهند که تغذيه از شير مادر، عامل محافظتي در برابر چاقي مي‌باشد. در پي اين يافته ها محققان مطالعه‌اي را بر روي گروهي متشکل از ‌٥ هزار و ‌٦٨ مرد و زن که در بين سال‌هاي ‌١٩٥٩-1961 در Copenhagen به دنيا آمده بودند، انجام دادند.

نيمي از شرکت کنندگان اين تحقيق به مدت حداقل دو ماه و نيم توسط شير مادر تغذيه شده بودند در حالي که نيمي ديگر از حدود ‌٥/٣ ماهگي يا ديرتر شروع به خوردن غذاهاي جامد کرده بودند.

‌١٧ درصد از کودکان تغذيه با قاشق را قبل از دوماهگي آغاز کرده بودند در حالي که ‌٤٦ درصد از آنها تا چهار ماهگي يا ديرتر اين عمل را انجام نداده بودند.

در يک سالگي کودکاني که به مدت طولاني تري از شير مادر تغذيه کرده بودند، شاخص توده بدني BMI (مقياسي استاندارد براي انداره گيري چاقي يا لاغري يک فرد) کمتري را داشتند هر چند که هيچ ارتباطي بين مدت زمان شير خوردن کودک و BMI در دوران بعد از کودکي، جواني يا بزرگسالي يافت نشد.

محققان در ادامه افزودند: در مطالعه انجام شده خطر اضافه وزن در سن ‌٤٢ سالگي با ازاي هر ماه تاخير در شناساندن غذاهاي مکمل به کودکان حدود ‌٥ تا ‌١٠ درصد کاهش يافت.

بنا بر اظهارات دانشمندان بهتر است تا زمان رسيدن کودک به ‌٦ ماهگي آغاز تغذيه با غذاهاي مکمل به تعويق بيافتد اما دليلي براي تاکيد خيلي شديد بر روي سن وجود ندارد. بعضي از کودکان قبل از ‌٦ ماهگي به غذاهاي مکمل احتياج خواهند داشت اما نبايد قبل از ‌٤ ماهگي غذاهاي مکمل را دريافت کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.78514s, 18q