با پيشگيري از ابتلا به سرطان، مي‌توان هزينه‌هاي درماني را كاهش دهيم

۱۳۸۸/۱۱/۱۷ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 19095
با پيشگيري از ابتلا به سرطان، مي‌توان هزينه‌هاي درماني را كاهش دهيم
با بيان اين‌كه روز پانزدهم بهمن روز پيشگيري از سرطان است نه روز درمان سرطان، افزود: سياست‌هايي كه وزارت بهداشت در پيش گرفته و قول‌هايي كه وزير بهداشت در زمان شروع به كارش داده در راستاي پيشگيري از بيماري‌هاي صعب‌العلاج است، بويژه در مورد غربالگري سرطان‌هاي شايع در زنان كه چنانچه اجرايي شود با هزينه خيلي كمتري مي‌توانيم از ابتلا به سرطان جلوگيري كنيم. با اين روش به جاي اين‌كه به دنبال درمان سرطان و كاهش آلام مبتلايان به بيماري‌هاي صعب‌العلاج باشيم با پيشگيري از ابتلا به سرطان مي‌توانيم هزينه‌هاي درماني را كاهش دهيم، براي نمونه مورد خاصي كه دكتر دستجردي مدنظر دارد غربالگري سرطان سينه است كه با اقداماتي كه در مورد ورود دستگاه‌هاي ماموگرافي به كشور انجام دادند و ترويج فرهنگ انجام معاينات، اميدوارم هر چه زودتر شاهد اجرايي شدن امر پيشگيري از بيماري‌هاي صعب‌العلاج باشيم.

وي خاطرنشان كرد: براي ارزيابي حمايت‌هاي وزارت بهداشت از بيماران صعب‌العلاج بايد توان وزارتخانه را با شرايط ايده‌آل در نظر بگيرم، سرانه درماني در كشور ما يك رقم مشخصي است كه نمي‌توانيم تمام آن را خرج مبارزه با يك بيماري خاص كنيم. وزارت بهداشت موظف است به نحوي بودجه را مديريت كند كه با توجه ويژه به بخش‌هاي سلامت و بهداشت و طب پيشگيري، با كمترين هزينه بتواند سطح بيشتري از مردم را تحت درمان قرار دهد اما مسلم است كه با محدويت منابع مالي كه وجود دارد امكان اين‌كه در بخش درمان صد در صد باعث ايجاد رضايت خاطر شويم وجود ندارد. لذا طبيعي است كه در همه جاي دنيا به ويژه كشورهايي كه با كمبود منابع مالي مواجه هستند اولويت بيشتري براي بهداشت و پيشگيري قائل شوند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان هم‌چنين اظهار كرد: تمامي انواع سرطان‌ها جزو بيماري‌هاي صعب‌العلاج قرار دارند و يكسري بيماري‌هاي خاص به صورت موردي به اين گروه اضافه مي‌شوند مانند MS ، اما در نهايت پوششي كه در حال حاضر از بيماران مبتلا به بيماري‌هاي صعب‌العلاج صورت مي‌گيرد در حد توانايي‌هاي وزارت بهداشت پوشش معقولي است.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس در خاتمه هم‌چنين گفت: گاهي به صورت تبليغاتي يكسري يافته‌ها و داروهاي جديد كه هنوز موثر بودن‌شان هم از نظر علمي ثابت نشده و نوعا حتي در خيلي از كشورهاي غربي مجوز استفاده به صورت وسيع پيدا نكرده‌اند با يك هجوم تبليغاتي توسط شركت‌هاي داروهايي وارد كشور مي‌شود و هدف‌شان اين است كه مسوولان را براي استفاده از اين داروها كه اثربخشي مطمئني نداشته و قيمت خيلي بالايي هم دارند، تحت فشار قرار دهند كه گاهي اوقات يكسري مشكلات ايجاد مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2005s, 18q