وزير بهداشت: تعداد تخت هاي بيمارستاني در31 سال گذشته 10 برابر شده است

۱۳۸۸/۱۱/۱۹ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 19114
 وزير بهداشت: تعداد تخت هاي بيمارستاني در31 سال گذشته 10 برابر شده است
دکتر " مرضيه وحيد دستجردي "‌ روز يکشنبه در مراسم افتتاح مرکز فيزيولوژي هوايي طب هوا و فضا در بيمارستان بعثت تهران اظهارداشت : اين در حالي است که تا قبل از انقلاب شمار تخت هاي بيمارستاني به 12 هزار تخت مي رسيد .
دستجردي گفت :‌طي سال هاي گذشته به علت کمبود پزشک، پزشکاني از کشورهايي همچون ، بنگلادش خدمات درماني به مردم ارايه مي دادند اما امروز نه تنها همه تخصص‌ها را تربيت مي‌کنيم بلکه مي‌توانيم متخصصان خود را به کشورهاي ديگر نيز صادر کنيم.
وي با اشاره به اينکه امروز شاخص‌هاي بهداشتي در کشور رشد بالايي دارند گفت : در زمان حاضر موفق به پوشش 99 درصدي واکسيناسيون شده ايم و همچنين بسياري بيماري‌ها مانند فلج اطفال و کزاز نيز در کشور ريشه‌کن شده است .
وي همچنين با بيان اينکه در 31 سال گذشته ، 9 دانشگاه علوم پزشکي در کشور وجود داشت گفت :‌اين در حالي است که اين ميزان در زمان حاضر به 51 دانشگاه افزايش يافته است .
وزير بهداشت ،‌در عين حال به اين نکته نيز اشاره کرد که متاسفانه در کشور ، بر اثر بيماري هاي قلبي و بيماري هاي غير واگير ، 23 درصد عمر مردم کشور هدر مي رود و هر سال 167 هزار مرگ بر اثر بيماري هاي قلي ايجاد مي شود .
دستجردي ، ادامه داد : در زمان حاضر 38 درصد مرگ و مير ها در کشور به علت بيماري هاي قلبي است که علت آن شيوه زندگي مردم کشور است که بايد تغيير کند و نظام سلامت نيزدر تغيير شيوه زندگي مردم جدي تر عمل کند .
وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي ،‌همچنين به سه ميليون ديابتي در کشور نيز اشاره کرد و گفت : سهم شهرها در ابتلا به ديابت ، پنج درصد جمعيت و روستاها نيز سه درصد است و اين موضوع سلامت مردم را تحت الشعاع قرار داده است.
دستجردي همچنين ضمن اشاره به طب فيزيولوژي هوا فضا در بيمارستان 600 تختخوابي بعثت ( وابسته به دانشگاه علوم پزشکي ارتش ) گفت : طب فيزيولوژي هوا فضا ، دستاورد بزرگي است اما کافي نيست و انتظارات از بيمارستان بزرگي همچون بيمارستان بعثت بسيار بيشتر است .
وي همچنين تاکيد کرد : وزارت بهداشت از آموزشي شدن بيمارستان بعثت حمايت مي‌کند اما امکانات لازم براي اين کار نيز بايد در بيمارستان فراهم شود.
دکتر " حبيب الله ميرزابابايي " رييس اداره بهداشت و درمان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز در اين مراسم ‌گفت :‌در زمان حاضر 14 درمانگاه و بيمارستان در سراسر کشور زير نظر اين اداره فعاليت مي کنند.
ميرزابابايي ، ‌گفت: اقدامات خوبي در زمينه پيشگيري و مبارزه با بيماري‌ها انجام شده که مي توان به اقداماتي در خصوص مبارزه با سالک در اصفهان توسط علوم پزشکي ارتش اشاره کرد به گونه اي که در سال86 حدود990 نفر مبتلا به سالک بودند و اين ميزان در سال 88 به 22 نفر رسيد.
دکتر "محمدحسين شهبازي"، رئيس بيمارستان 600 تختخوابي بعثت نيز در اين مراسم با اشاره به اينکه بيمارستان بعثت بزرگترين بيمارستان ارتش جمهوري اسلامي ايران است، گفت: اين بيمارستان در 9 طبقه با بناي مفيد حدود 90 هزار متر مربع و با وسعت منطقه‌اي 27 هکتار تأ‌سيس شده است و امسال اين بيمارستان به صورت100 درصد در تمام زمينه‌هاي تخصصي و فوق تخصصي پزشک دارد.
وي اضافه کرد: مهمترين فعاليت آموزشي اين بيمارستان امسال کسب مجوز دستياري طب اورژانس از وزارت بهداشت است و اکنون ، چهار دستيار در دوره‌هاي مختلف يکساله تربيت مي‌شوند.
وي اضافه کرد: بازسازي کامل اورژانس با وجود متخصص اورژانس، قلب، زنان و جراحي، راه‌اندازي کلينيک فوق تخصصي خون و خريد 12 دستگاه آمبولانس و همچنين خريد سامانه جديد امحاي زباله که دو هفته آينده راه‌اندازي مي‌شود از مهم‌ترين برنامه‌هاي آينده اين بيمارستان است.
شهبازي گفت : روزانه به طور متوسط دو هزار و 825 نفر براي دريافت خدمات درماني به اين بيمارستان مراجعه مي‌کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.22977s, 18q