وزارت بهداشت : شرکت هاي دارويي به سمت توليد پيش روند

۱۳۸۸/۱۱/۱۹ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 19116
 وزارت بهداشت : شرکت هاي دارويي به سمت توليد پيش روند
معاون غذا و داروي وزير بهداشت روز گذشته در حاشيه مراسم بهره برداري رسمي از خط توليد اين داروها به خبرنگاران گفت: توليد داروهاي شيمي درماني با نام هاي" ايماتينيب، کپسيتابين، اگزمستان و متوترکسات" به لحاظ قيمت بالاي مشابه خارجي آن اهميت زيادي دارد.
برخي از کارشناسان حوزه سلامت از سرطان به عنوان سومين عامل شايع مرگ درکشور نام مي برند.
دکتر افسانه تهرانيان، دبير نخستين دوره آموزش مداوم ويژه متخصصان زنان و زايمان پيشتر درگفت وگويي دراين زمينه به يک آمار اشاره کرد و گفت :" اکنون در ايران سالانه 70 هزار نفر به سرطان مبتلا مي شوند و 30 هزار نفر بر اثر اين بيماري جان خود را از دست مي دهند و با توجه به هرم سني جمعيتي و پير شدن جمعيت در دو دهه آينده، پيش بيني مي شود اين ميزان به دو برابر افزايش يابد.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي با اينکه به لحاظ عددي 96 درصد داروها در کشور توليد مي شود اما ارزش چهار درصد دارويي که وارد کشور مي شود، حدود 40 درصد است ، وضع توليد دارو در کشوررا نسبت به بسياري از کشورهاي مانند برخي کشورهاي اروپايي و هند برتر و در موارد زيادي نيز همسان دانست.
معاون غذا و داروي وزير بهداشت از اعتقاد اين وزارتخانه به واردات نظام مندي که منجر به توليد دارو شود شود سخن گفت ودرعين حال تصريح کرد: برنامه اين وزارتخانه تبديل واردات دارو به توليد داخل و رهايي کشور از وابستگي دراين زمينه است.
معاون غذا و داروي وزير بهداشت از شرکت هاي داروسازي به عنوان مجريان اصلي اين طرح نام برد و اظهارداشت :اين شرکت ها البته زماني موفق خواهند بود که به دنبال مولکول هاي جديد و مزيت توليد باشند.
شيباني با بيان اينکه " روند واردات داروهاي ژنريک به رغم توليد آنها درچند سال همچنان ادامه دارد ،از هدفمندي وزارت بهداشت دراين زمينه خبر داد و خاطرنشان ساخت : اين داروها بايد با هماهنگي شرکت ها و با استفاده از توان متخصصان داخلي توليد شود که البته اين به معناي مخالفت با واردات دارو نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32534s, 19q